Mohutný bytový soubor přivádí nový život do proměňující se čtvrti ve Stockholmu

Pátek, 30. Listopad 2018 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Středisko mědi

Čtvrť Kungsholmen v centrálním Stockholmu prochází v posledních letech dynamickou proměnou. Původní kanceláře a lehký průmysl nově doplňují bytové domy, které rozvíjejí stávající městkou strukturu a vytváří živý městský prostor. Jedním z projektů realizovaných v této lokalitě je také objekt Etaget od lokálního studia Kjellander Sjöberg. To navrhlo mohutnou stavbu, která se měřítku okolní zástavby přizpůsobuje především rozdělením na menší bloky.

Bytový komplex Etaget ve Stockholmu, studio Kjellander Sjöberg © Adam Mørk
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Kjellander Sjöberg
Světadíl Evropa
Země Švédsko
Město Stockholm
Ulice, číslo Västra Kungsholmen
Datum realizace 2018
Materiál

Rezidenční komplex Etaget se nachází na západním Kungsholmenu, což je oblast ve Švýcarsku, která se původně skládala z kanceláří a lehkého průmyslu, avšak v posledních letech se rozvíjí do rozmanité podoby s nárůstem doplňkového podnikání a nového bydlení. Cílem projektu Etaget je podpora stávajícího prostředí budovou, která dále rozšiřuje a rozvíjí místní městskou strukturu. Komerční prostory a jiné služby a aktivity v parteru stavby podporují charakteristickou městský život, který z lokality vytváří město uvnitř města.

Architektonický výraz Etagetu odkazuje na tradiční uspořádání, typické pro centrum Stockholmu: otevřené přízemí s komerčními prostory, hlavní hmota s bytovými prostory a dozadu ustoupené podkroví. Uspořádání budovy reaguje na výškovou proměnlivost pozemku a okolních budov. Základní jednotky projektu představují krychle, v sériích navršené na sebe a následně vzájemně vertikálně posunuté. Hravá kompozice kostek propůjčuje objektu výraznou siluetu a hloubku.

Kontrast vs. harmonie

Tři typy cihlového zdiva v kombinaci s předoxidovaným měděným plechem vždy vymezují jeden blok, společně s dřevem pokrývajícím terasy pak tvoří základní paletu použitých materiálů. Mosazné a měděné obložení architekti zvolili jako kontrast a doplněk tří typů cihel. Kov navíc odkazují k průmyslové historii lokality.

Dalším z důvodů použití měděných a mosazných obkladů bylo řešení geometrických a technických problémů objektu, jako například manipulace s dešťovou vodou či zakrytí spojů mezi prefabrikovanými prvky. Kov se objevuje také v podobě zábradlí, lemování a dalších detailů.

Střešní zahrady

Budova Etaget zahrnuje celkem 103 bytů navržených v různých velikostech „loftového“ provedení. Vzhledem k husté zástavbě centra města je veškerý dostupný prostor optimalizován tak, aby obyvatelům poskytoval dostatek místa pro odpočinek. Projekt se také řeší dvě důležitá témata, která hlavně v dnešní době nabírají na důležitosti: ekologická šetrnost a sociální odpovědnost ve smyslu pestré skladby obyvatel různého socioekonomického statusu.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org