Olověný Dušan 2012 | Akvárium Vltavy

Středa, 4. Duben 2012 - 2:00
| Napsal:

Druhým čerstvým držitelem Olověného Dušana v kategorii "architektura - jednotlivci" se stal Adam Vilímek s projektem akvária, umístěným přímo v korytě řeky Vltavy.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Adam Vilímek
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Datum projektu 2012

Sladkovodní akvárium klade důraz na zachycení života ryb ve Vltavě. Člověk, tvor suchozemský, je konfrontován s podvodním světem. Skrze spáru ve vodní hladině je nabídnuta možnost sestoupit pod ní. Cílem je zprostředkovat návštěvníkovi co nejintenzivnější vizuální zážitek. Dojem je umocněn potiskem stěn grafickým motivem vodní hladiny.

Akvária jsou dělena na jednotlivé sekce rybích společenstev. Celkový počet druhů je 38. Celý plovoucí dům je přemístitelný, umožněno je tažení remorkérem. Pro přesun nutno vypustit balastní nádrže, objekt plave. Při kotvení se do nádrží napustí voda, objekt klesá a dosedá na dno pomocí hydrauliky. Venkovní pozorování je možné pouze v noci, kontakt akvárií s denním světlem způsobuje rychlou expanzi vodních řas, expozici by nebylo možné udržovat. Pomocí pojízdných stěn lze akvária izolovat a odslunit. Přístupové schodiště je vybaveno plošinou, objekt je bezbariérový.

Pod schodišťovým prostorem na straně je strojovna nádrží. Na druhé straně je pak centrální mechanický a biologický vodní filtr, zajišťující potřebné podmínky pro ryby. Nelze využít vodu z Vltavy vzhledem k riziku kontaminace. Objekt je připojen na vodovodní a elektrickou síť ze břehu.

Komentář poroty

Ze všech návrhů na plovoucí objekt u Železničního mostu zřejmě právě akvárium nejlépe vyhovuje požadavku na to, aby nové stavby, a to ani plovoucí, nerušily ty staré, a zvláště ne pohled vzhůru ku Hradu. Akvárium neruší, žádná stavba není. Akvárium je díra do vody. Štěrbina v toku. Ponorka s rybami. (Kapitán Nemo by nejspíš zařídil, aby ty nohy, na kterých akvárium stojí na dně, taky chodily.) Atrakce pro nudící se chodce po nábřeží. Destinace školních vycházek. Místo, kde lze uspořádat narozeninovou party s cateringem rybích jídel. Důvod k rozčilení, jaké hovadiny se na škole už taky vyučují. Porota se obávala jenom šplouchnutí vlny od parníku jedoucího kolem.

název Akvárium Vltavy
autor

Adam Vilímek

vedoucí práce Petr Hájek a Jaroslav Hulín
soutěž Olověný Dušan 2012
semestr zimní 2011/12