Rekonstrukce foyer kina Varšava aneb záchrana posledního kamenného kina v Liberci

Pátek, 29. Leden 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

V loňském roce vznikla v Liberci díky iniciativě spolku „Zachraňme kino Varšava“ kavárna s atmosférou minulého století, okořeněná moderními prvky. Foyer bývalého kina se pod taktovkou čtveřice autorů proměnilo v příjemný prostor, který vám na chvíli pomůže zapomenout na starosti všedního dne.

Spolek Zachraňme kino Varšava, KINOKAVÁRNA, Rekonstrukce foyer kina Varšava v Liberci - foto © Aleš Jungmann
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Hubáček, Zuzana Koňasová, Ondřej Pleštil, Jiří Žid
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Liberec
Ulice, číslo Frýdlantská 16
Datum projektu 2012
Datum realizace 2014
Poznámka

Autoři jsou zakládajícími členy Spolku 'Zachraňme kino Varšava'

Odborná spolupráce:

barevné řešení: Rudolf Hůlka
statika: Ing. Karel Otřísal
TZB: SIL - Milan Klogner, Martin Pelc
vytápění: Ing. Jiří Plánička
požární řešení: Ing. Petr Kohout
rozpočet: Ing. Antonín Buchar / Propos

Foto: Aleš Jungmann

Architektura ve stylu art deco a její proměny v čase

Budova byla navržena v roce 1922 německými architekty Effenbergerem a Noppesem ve stylu art-deco. Třípatrová částečně podsklepená budova kopíruje svah ulice Frýdlantské a zároveň důmyslně propojuje o dvě podlaží rozdílné výškové úrovně ulic Mariánská a Frýdlantská. První dvě patra sloužila kinu, v podkroví byla autodílna. V průběhu 20. století byla budova několikrát rekonstruována. Zdobné prvky na fasádě byly odstraněny, funkční systémy přirozeného odvětrávání necitlivě zazděny, došlo k dalším často nevratným škodám. Výsledkem byl nelichotivý stavebnětechnický stav, jenž vedl v roce 2008 k uzavření kina.

Krušné začátky obnovy

V roce 2012 vznikl spolek „Zachraňme kino Varšava“, který začal kino v provizorních podmínkách provozovat a připravovat rekonstrukční práce. Částka na rekonstrukci, kterou spolek získal od města Liberec, bohužel zdaleka nebyla dostatečná, a tak byla rekonstrukce dokončena za vydatné podpory dalších subjektů i obrovského nasazení desítek dobrovolníků.

Proměna foyer v kavárnu

Ondřej Pleštil, jeden z autorů proměny, popisuje hlavní koncept návrhu takto: „Celý projekt byl od počátku postaven na snaze propojit staré s novým a ke kultivované stavební meziválečné struktuře přidat novou kvalitativně odpovídající vrstvu. Bylo zapotřebí odstranit škodlivé nánosy z minulosti, zároveň však bylo záměrem zachovat všechno cenné, co z minulosti zbylo, a konečně přidat ke stavebnímu dílu prvky zcela současné.“

V rámci očisty byly tedy odstraněny stěny, které bránily větrání do anglických dvorků, a byly obnoveny vlysy na stěnách. Jemnou hru obloučků na podhledu stropu korunují původní repasovaná svítidla, která byla nalezena pod podiem. Dominantou prostoru kavárny se stal bar s masivní deskou z liberecké žuly. Nová tvář proměny se projevila i v uličním parteru, kde kolemjdoucí zvou dubové dveře s mosaznými prvky a skleněnými fazetami. Z výsledného interiéru je znát snaha autorů o maximální respekt ducha stavby, který prostupuje jak celkem, tak jednotlivými detaily. Snahou architektonického týmu bylo obohatit historické stavební dílo o současné prvky a současně ctít původní historický styl.

Snaha, jež byla oceněna

Motivací do budoucna může být určitě to, že odvaha, odhodlanost i architektonický cit autorů nezůstaly bez povšimnutí. Rekonstrukce získala v loňském roce ocenění Grand Prix Obce architektů v kategorii „Architektonický design, drobná stavba a umělecké dílo v architektuře“. Autoři rekonstrukce byli za svůj výjimečný čin oceněni i jednou z cen v rámci přehlídky Young Architect Award 2015. Rekonstrukce foyer je prvním krokem k obnově zašlé slávy kina Varšava, v plánu je ještě především obnova hlavního sálu. Momentálně autoři pracují na přípravě dotačního projektu v rámci přeshraniční spolupráce s německými partnery z Žitavy. K rekonstrukci velkého sálu by mělo dojít v průběhu roku 2017.

Návrat historického ducha s pomocí moderní techniky

Projekt rekonstrukce foyer kina Varšava vznikal v programu Allplan. Ten využili autoři především k vytvoření 2D plánů stávajícího stavu i prostorového 3D modelu kavárny. Při návrhu interiéru bylo prostředí programu Allplan využito i pro vytvoření detailních plánů prostor včetně výkresu baru, lavic, návrhu dveří a ocelových konstrukcí.