Rekonstrukce malého panelového bytu

Úterý, 28. Květen 2013 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Klientka si koupila malý byt 1+1 v panelovém domě o celkové podlahové ploše 35m2, avšak v dobré lokalitě téměř v centru Rumburka, kde pracuje a žije. Jedinou starostí byl samotný „panelák“ a jeho dispoziční řešení. Kromě několika detailů v původní podobě tedy představa o bydlení zhruba z roku 1978.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Markéta Bromová
Ateliér Architektonické studio Markéta Bromová
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Rumburk
Datum projektu 2011
Datum realizace 2012

Zadání, bylo tedy poměrně banální – udělejme s tím něco, aby se v tom dalo bydlet. Aby koupelna nebyla temná díra z voštinového jádra a kuchyně spíše parodií na vaření. To vše však s maximálně omezeným rozpočtem - tři sta tisíc korun. Navíc uspořádání nosných konstrukcí a pozic stoupaček odpadu a vytápění neumožňovalo dramatičtější zásahy do dispozic, nehledě na samotný panel. Finanční limit se stal samozřejmě podstatným kritériem návrhu.

V této logice byly provedeny následující kroky:

  1. Vybourání celého jádra a odstranění původní, malými rozměry naprosto nevyhovující, koupelny. Odstranění všech nánosů typu dodatečných vedení elektřiny v plastových krytkách apod.

  2. Přizvání statika a specializované firmy pro vyřezání vnitřní příčky mezi oběma pokoji.

  3. Realizace samotného návrhu. Malá výměra bytu si vyžádala realizaci nábytku na míru, který šetřil cenné centimetry a na kterých nakonec celý návrh stojí. Na zakázku tak byla vyrobena kuchyňská linka a pracovní stůl s knihovničkou, otevřená šatní skříň s Ikea šuplíky a nakonec i parapety, které v bytě nebyly a klientka si je přála.

Rekonstrukce se nesnažila popřít kontext panelového bytu, ale naopak ukázat jeho možnosti a potenciál. Představit koncept prostorného a obyčejně přívětivého bydlení v jasně definované stavebnici tohoto konstrukčního systému.