Rekreační domky ze dřeva a kamene na úbočí hor

Čtvrtek, 7. Prosinec 2017 - 1:24
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Hmoty domů na úbočí tyrolských hor vznikly na základě lokálních specifik terénu. Jejich tvary i sklony střech vycházejí z terénních vln, sklonů i záhybů. Společně dotvářejí krajinu hory Plose v Jižním Tyrolsku.

Twisted, bergmeisterwolf architekten, Italy, © Gustav Willeit
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Gerd Bergmeister, Mads Mogensen
Ateliér bergmeisterwolf, saggio architecture
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Plose
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 615.00m2
Materiál

Pětice rekreačních domků sdílí společný suterén. Jsou přitom umístěny odděleně okolo společného nádvoří ve vyšší úrovni. Střecha každého objektu má rozdílný sklon podle specifického umístění ve svahu. Tvar a sklon střechy přesně reagují na topografii krajiny. Největší výzvu představovalo nalezení správných proporcí a vztahů s již existujícím, stát se součástí svého okolí a celkově tak přispět ke vzniku nového místa.

Areál je umístěn na úbočí svahu, čímž rozvíjí místní topografii. Obvodové zdi domů přesně kopírují již existující linie svahu. Architektura jde ruku v ruce s krajinou - architektura jde ruku v ruce s krajinou. Domy jsou z jedné strany otočeny k příjezdové cestě, z druhé do dvora, který se tak stává současně venkovním i intimním prostorem ponořeným v přírodě.

Budovy využívají především tradiční materiály - dřevo a kámen. Fasády tvoří rozčtvrcená kulatina, suterén pak přírodní kámen. Tvarování a umístění dřevěných slunolamů mění v interiéru stíny v závislosti na ročním období. Okenní otvory v částech fasád poskytují výhledy na okolní hory a zároveň vytvářejí dynamickou hru světel a stínů.