Vyberte nejlepší modulární dům pro seniory!

Pátek, 3. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:

Hlasujte a vyhrajte roční předplatné časopisu ERA21. 5 z hlasujících na stránkách FB či na portálu EARCH.CZ dostane předplatné ERA21 od vydavatelství ERA Media.

Modulární architektura se opět připomíná architektonickou soutěží pořádanou předním českým výrobcem modulů vizovickou firmou KOMA MODULAR CONSTRUCTION. Tentokrát se jedná o projekt bytového domu pro seniory v Praze. Do soutěže se tentokrát přihlásilo neuvěřitelných 80 soutěžních projektů! Rozhodněte o tom, který z nich si odnese cenu veřejnosti a získá tak dárkový šek na APPLE výrobky v hodnotě 15 000 Kč!

Architektonická soutěž byla vyhlášena firmou KOMA MODULAR CONSTRUCTION, specialistou na modulární výstavbu. Tématem letošního, již 6. ročníku, je využití modulárních prostorových systémů, tentokrát v návrhu domova pro seniory v pražských Strašnicích. Úkolem soutěžících je předložit návrh adekvátního bydlení soudobého standardu pro jasně vymezenou úzkou cílovou skupinu obyvatel. Soutěž má za cíl prověřit možnosti modulární výstavby v procesu tvorby přívětivého lidského prostředí.

Ačkoliv je objekt primárně určen pro konkrétní lokalitu, vzhledem k výhodám modulární architektury, mezi které patří rychlost a nenáročnost výstavby s převažujícím suchým procesem, recyklovatelnost, finanční dostupnost, flexibilita, mobilita a snadná modifikace, lze předpokládat, že návrh může naznačit jakési univerzální řešení a způsob pojednání podobných typů budov - vytvoření nového (arche)typu sociálního bydlení. Díky poměrně složitému charakteru parcely, kterou k soutěži určila developerská společnost ECOTEN, se řešení modulární výstavby jeví jako ideální. Developer má zájem nad vítězným projektem s autory dále spolupracovat na koncovém řešení samotné stavby.

Do soutěže se letos přihlásil svými projekty rekordní počet účastníků - celkem 80 odevzdaných projektů! V odborné porotě, zasednou teoretik architektury a urbanismu Cyril Říha (FHS UK), architekt Ján Studený (ksa), architekt Jan Šépka (Šépka architekti), socioložka a novinářka Karolína Vránková (Respekt) a inženýr Jan Žemlička (Žemlička + Pruy). Pro vítěze jsou přichystány lákavé finanční odměny - 30 000 Kč, 15 000 Kč a 10 000 Kč. Další cenu udělí developer ECOTEN v hodnotě 30 000 Kč.

Výsledky soutěže a fotografie ze slavnostního vyhlášení najdete ZDE.

Klíčová slova: