Zbrojnice dobrovolných hasičů Krásná Studánka v Liberci slouží také ke společenským akcím

Úterý, 16. Duben 2019 - 8:12
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dobrovolní hasiči z liberecké městské části Krásná Studánka se po dlouhých letech dočkali zbrusu nové hasičské zbrojnice, kterou navrhl jeden z členů jednotky sboru, architekt Vojtěch Šrut. Hasičská zbrojnice současně představuje jedinou veřejnou budovu v celé Krásné Studánce, a proto má velký význam také pro všechny místní obyvatele. Při návrhu stavby proto bylo důležité, aby zbrojnice mohla sloužit ke společenským akcím a také jako volební místnost. Otevřená dispozice proto kromě garáže a velitelny poskytuje také víceúčelovou místnost i klubovnu mládeže.

Hasičská zbrojnice Krásná Studánka, Vojtěch Šrut © Vojtěch Šrut
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Vojtěch Šrut
Generální dodavatel TOMIVOS s.r.o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Liberec - Krásná Studánka
Ulice, číslo Dětřichovská, 339
Suma 14 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2014
Datum realizace 2018
Užitná plocha 302.00m2
Zastavěná plocha 287.00m2

Jednotka dobrovolných hasičů v Liberci Krásné Studánce je jednou z osmi jednotek dobrovolných hasičů na území města. Má kategorii JPO III/1, vyjíždí do deseti minut od vyhlášení poplachu jako opora profesionálních hasičů. Zasahuje při požárech, povodních a dalších mimořádných událostech. Hasičská zbrojnice v Krásné Studánce je jedinou veřejnou budovou v městské čtvrti. Slouží také k příležitostným společenským akcím a jako volební místnost. 

Jednotky dobrovolných hasičů stojí jen na aktivitě svých členů. V tomto ohledu prožívají hasiči v Krásné Studánce zlaté časy. Jádrem mužstva je skupina vrstevníků, kteří společně vyrostli v kroužku mladých hasičů, dál bydlí nebo pracují nedaleko zbrojnice a služba v jednotce je pro ně samozřejmost. Dnes mají vlastní děti a historie se opakuje.  

V roce 2014 přišel velitel jednotky Josef Hazi s myšlenkou na přestavbu 70let staré a nevyhovující hasičské zbrojnice. Novostavbu, která by nahradila původní zbrojnici, navrhl architekt Vojtěch Šrut, který je také členem jednotky.

Možnost financování v rámci evropského přeshraničního projektu, ve kterém se modernizovaly hasičské zbrojnice dvou českých a dvou německých sborů, objevil opět velitel Josef Hazi. Sám partnery našel a přesvědčil k účasti na projektu. 

Zbrojnice je dřevěná hala pokrytá titanzinkovým plechem. Podélné stěny jsou plné, štíty maximálně prosklené. Uvnitř je budova rozdělena na garáž a částečně dvojpodlažní část se společenskou místnost se šatnou a hygienickým zázemím, klubovnou mládeže a velitelnou. Garáž je otevřena do ulice, společenská část do zahrady. Obě části budovy lze propojit a pro neformální akce garáž využít jako společenský sál.