art&interior | ukázka práce designerů

Čtvrtek, 26. Listopad 2009 - 1:00
| Napsal:
Přinášíme vám ukázky prací a rozhovor s vybranými designery, kteří budou vystavovat na veletrhu art&interior.

FUGU

FUGU je česká společnost, která navrhuje, vyrábí a prodává originální dekorace interiéru – vinylové samolepky na zeď. Provozuje maloobchod i velkoobchod, spolupracuje s mnoha českými i zahraničními designéry. www.fugu-design.eu

5 otázek pro… Tomáše Slavíka, hlavního designéra společnosti Fugu!

Co jste navrhl jako první ve svém životě?

Pokud si dobře pamatuji, tak to byl grafický návrh na reklamu na odpadkové koše na Palmovce. Bylo to někdy v roce 1997 a z této první placené "realizace" jsem měl obrovskou radost!

Máte doma svá vlastní díla?

Ano mám, ale zdaleka ne v takovém rozsahu, jak bych si přál. Znáte to, kovářova kobyla...

Kdo nebo co Vás v životě nejvíce inspiroval/o?

Už na střední škole poměrně zásadně ovlivnil můj budoucí profesní život Vladimír Brož (Vladimír 518), který je sám o sobě jedna velká inspirace. Aniž by si to on sám možná uvědomoval, tak také díky němu se dnes věnuji grafickému designu. Ivo Kubát z Multimedia Atelieru mě hodně naučil, takže moje práce byla do určitého období a do jisté míry ovlivněna jeho vnímáním grafického světa.

Jakého ocenění si nejvíce ceníte?

Největší ocenění mé práce je, když si ji lidé dobrovolně lepí na svou stěnu doma nebo v kanceláři.

Jak vypadá Váš vánoční stromeček?

Náš vánoční stromeček vypadá překrásně a kouzelně, samozřejmě :-)

  
 

Jiří Svatoň

Limitovanou autorskou kolekci sedacího nábytku představí v sekci DESIGN ZONE veletrhu art & interior český designér Jiří Svatoň. Jedná se o trojici 45 cm vysokých stoliček na kovových nožičkách se sedátkem z pravé ovčí vlny – ovčí potah je dokonce sundavací a vyrábí se ve třech provedeních. www.sanctusgeorgius.eu

5 otázek pro… Jiřího Svatoně!

Co jste navrhl jako první ve svém životě?

Tak to je spíš otázka na moje rodiče :-) A když bych měl vzpomínat třeba na úkoly zadané při studiích, tak to už si taky vážně nepamatuji. Ale když bych počítal samostatně zvolené zadání, tak to byl princip a design psacího stroje a zápisníku pro nevidomé. A když bych vůbec nebral v úvahu studijní práce a komerční zakázky, tak je to moje současná tvorba, ke které jsem se marně snažil dostat dlouhých 15 let, co mám projekt Noe Arca vymyšlený. Zkrátka pořád nebyl čas…

Máte doma svá vlastní díla?

Mám akorát plné archivy uspořádaných minulých zakázek pro klienty. Ale když jsem nedávno hledal jednu konkrétní vlastní věc, abych ji někam poslal, tak jsem ji v žádném ateliéru nemohl najít :-)

Kdo nebo co Vás v životě nejvíce inspiroval/o?

Toskánsko. I když dnes už není to, co bývalo :-)

Jakého ocenění si nejvíce ceníte?

Radosti dětí z oveček na Designbloku.

Jak vypadá Váš vánoční stromeček?

Stromeček nemám, ale z atelieru na naší "Sorboně" (VŠUP ve Zlíně) mám nádherný výhled na les :-)

 

Ondřej Karpaš

Svůj neotřelý přístup k designu bude na veletrhu art & interior prezentovat mladý designér Ondřej Karpaš, autor oceněný za návrh kuchyňské linky ON2 pro společnost Koryna. Těšit se můžete na jeho autorskou kolekci velmi netradičních koupelnových předložek! www.ondrejkarpas.cz

5 otázek pro… Ondřeje Karpaše!

Co jste navrhl jako první ve svém životě?

Vybavuji si jeden návrh z dětství. Když mi bylo asi pět let, dostal otec zakázku na logotyp nově vzniklé frakce České pojišťovny – byla to stylizace dvou propletených šipek. A jelikož jsem se jako malý motal tátovi neustále v ateliéru, udělal jsem i svůj vlastní návrh. Táta ho ukázal pro usmání i zadavateli a jelikož měl klient smysl pro humor, dostal jsem tak svůj první honorář – velkou tašku reklamních předmětů této pojišťovny.

Máte doma svá vlastní díla?

Výtvarná ano, designová zatím nikoliv – do hotelového pokoje, který dlouhodobě obývám, by se mi třeba kuchyňská linka ON2 při nejlepší vůli zkrátka nevešla.

Kdo nebo co Vás v životě nejvíce inspiroval/o?

V designu staří pardálové jako Le Corbusier, Verner Panton nebo pan Sutnar.
Ze současných hvězd pak určitě bratři Campanové a Patricia Urquiola. Z českých tvůrců se mi líbí např. vtipná tvorba Maxima Velčovského nebo studia Koncern. Ve výtvarném umění je to kromě mého táty seznam více než 50 umělců od antiky po dnešek.

Jakého ocenění si nejvíce ceníte?

Letošní Grand Prix z brněnského Mobitexu za ON2 potěšila – a nejenom mě, ale hlavně zadavatele, tedy společnost Koryna. Jinak nejlepší ocenění přichází vždy od normálních smrtelníků, kterým se moje práce líbí.

Jak vypadá Váš vánoční stromeček?

Jelikož slavím Vánoce stále se svými rodiči, je to spíše jejich parketa. Nicméně kecám alespoň do barevného ladění, takže minulý rok byl náš vánoční smrk nazdoben v kombinaci modrá-zlatá a letos ho pravděpodobně ovládnou slaměné ozdoby.

       

VooDoo

VooDoo je české designové studio, které se specializuje na výrobu papírových lamp – papírový Betlém je jen třešinkou na dortu všech těchto originálních kousků. www.voo-doo.cz

5 otázek pro… Janu Hejdukovou, PR manažerku studia VooDoo!

Co bylo prvním počinem vašeho designového studia?

Naše designové studio VooDoo se prioritně orientuje na design svítidel a solitérů. Úplně prvním výrobkem z naší tvorby byl svícen Sunrise. Za dobu, co je na trhu, se změnila a zlepšila také technologie výroby. Papír je speciálně impregnován proti možnosti vznícení. Díky vlastnostem papíru je možný potisk i firemního loga. Sunrise je velmi oblíbený výrobek u našich zákazníků, je i efektně dárkově zabalen.

Máte doma díla z vašeho studia?

Ano, v podstatě všichni z VooDoo týmu máme doma svítidla z naší tvorby. U mě osobně zdobí ložnici svícen Sunrise a obývací pokoj Ara large na ručně patinovaném podstavci.

Kdo nebo co Vás v životě nejvíce inspiroval/o?

Inspirace přichází v podstatě z čehokoliv. Ale co nás nejvíce inspiruje jsou naše výrobky. Samozřejmě také materiály, hlavně jejich vlastnosti a technické možnosti. Nápadů máme opravdu hodně, jen času k realizaci je málo. Momentálně připravujeme vánoční svícny a úplně nový stojan na velké lampy.

Jakého ocenění si nejvíce ceníte?

Ocenění spokojených zákazníků je pro nás to nejdůležitější.

Jak vypadá Váš vánoční stromeček?

Jediné, co zdobí naši domácnost, je skromná výzdoba adventního věnce, ke kterému letos přibude náš vánoční svícen - Betlém. Bohužel stromeček doma nemáme, ale návštěva u rodičů a prarodičů nám jeho absenci vždy bohatě vynahradí.

 

Klíčová slova: