Caravan Cassette toilet – nominace soutěže Olověný Dušan 2016

Středa, 27. Duben 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Olověná nominace neunikla ani Veronice Melicharové a jejímu projektu toalety. S cílem minimalizovat všechny rozměry a svým použitím je vhodná zejména pro karavany nebo obytné automobily, uplatnění by zřejmě našla i v prostorově omezených podmínkách nejmenších bytů či obytných jednotek.

Veronika Melicharová, Caravan Cassette toilet - foto © Olověný Dušan
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Veronika Melicharová
Škola FA ČVUT – Ateliér Tvarůžek & Fiala / průmyslový design
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum projektu 2016

Caravan Cassette toilet

Veronika Melicharová
Ateliér Tvarůžek & Fiala

Tento produkt je vyvinutý nejen pro karavany, ale i pro další odvětví minimálního bydlení. Primární problematikou produktů navrhovaných do karavanů je dosažení maximálního užitku při minimálních rozměrech a zajištění co největší variability a spokojenosti uživatele. Cassette toilet Vám nabízí obsluhu toalety a možnost mytí rukou v jednom.

Toaletu lze ovládat dvěma způsoby. Na hlavním panelu je umístěn display, který se dokáže automaticky synchronizovat s hlavním ovládacím panelem v obytném voze. Díky němu můžete sledovat stav vody, energie, plynu a dalších surovin ve Vašem obytném voze. Na toaletě jsou dvě mechanická tlačítka, kterými lze otevřít záchodovou příklopku a spláchnout. Většinou je vůz vždy připojen k akumulátoru a čerpá z něj energii pro obytnou část.

Toaleta se skládá ze čtyř částí, které se montují k sobě. Je to spodní krytka odpadního sběrače, na kterou navazuje zádový panel, který se připevňuje přímo na stěnu interiéru obytného auta nebo karavanu. Umyvadlo je již zasazené v panelu a pomocí otočného čepu ho lze vyklápět. V horní části umyvadla je umístěn magnet, který přidržuje umyvadlo nahoře. Celý systém vodní a elektroinstalace je schovaný v zádech v dutém panelu.

Jednu z nejpodstatnějších částí této toalety je její bezkonkurenční snadná údržba. Uživateli tak nabízí nebývalý komfort a možnost pohybu.

Krátké představení toalety ve videu.

Hodnocení poroty:

Studentka odevzdala vskutku precizní model svého návrhu. Tento projekt oceňujeme hned z několika hledisek, ale zároveň máme k návrhu několik výhrad. Z odevzdané prezentace je znatelné, že je návrh promyšlený a za celkovým výsledkem stojí hodně času a práce. Nechybí zde ani rešerše, byť stručná, ale projekt ji obsahuje. Největší předností tohoto návrhu je originální nápad sloučení WC mísy s umývátkem v jeden celek, důraz na šetření místa a praktičnost. Možnost otáčení mísy je další přidanou hodnotou tohoto návrhu. Propojení s mobilní aplikací za účelem ovládání dalších elektrických funkcí karavanu nicméně odhaluje ztrátu koncentrace na samotný předmět klauzury. Prezentace pomocí obrázků s iPhonem zřejmě zakrývá nedostatečný tvůrčí proces, jelikož navrhovaná aplikace nemá přímou spojitost s funkčností samotné toalety (nesplachovali byste snad toaletu skrze aplikaci?!). Samotný design neurazí, ale ani nenadchne. Ne příliš zdařilý je ovládací panel, který z našeho pohledu celkovému vzhledu vyloženě ubližuje. S pěkným a propracovaným modelem bohužel také nekomunikuje ani grafický vizuál, na tomto by bylo potřeba ještě více zapracovat.