Divadlo Alfa sbírá ceny za rekonstruovanou fasádu

Pondělí, 17. Květen 2010 - 2:00
| Napsal:
1. místo v kategorii Rekonstrukce v soutěži Fasáda Roku 2009 nebo třeba titul Světelná technika v soutěži Duhový paprsek... To jsou ocenění, které zíkalo plzeňské Divadlo Alfa se svou novou fasádou.

Hlavním důvodem hravé proměny budovy Divadla Alfa na Rokycanské třídě v Plzni bylo zateplení fasády a úspora energií. Vedení divadla se ale rozhodlo využít příležitost a dát současně divadlu zvenčí také novou podobu. Alfa je první plzeňskou kulturní institucí, kterou vidí návštěvníci přijíždějící od Prahy, a její fasáda neodpovídala moderní divadelní budově. Rekonstrukce, která se uskutečnila v létě 2009 v době divadelních prázdnin, podobu Alfy zcela změnila.

Autorem architektonického návrhu je Ing. arch. Jan Toman, který má k divadlu jako správný lokálpatriot vřelý vztah. „Jako dítě jsem do Alfy párkrát zavítal. Příležitost podílet se na rekonstrukci byla to pro mě výzva, kterou člověk nepociťuje u každého projektu. Původně divadlo počítalo s tím, že provede pouze zateplení bez větších zásahů do vzhledu, když jsem ale přemýšlel o tom, jak plášť divadla pojmout, říkal jsem si, že ho musím pozvednout. Systémem hliníkových pozinkovaných lamel upevněných na železné nosné konstrukci nevýrazný dům vystoupil z řady. Navíc jsou lamely umístěny po celé ploše jižní fasády, takže ochraňují interiér od přílišného přehřívání.“

O vítězích ve dvou hlavních kategoriích prestižní soutěže Fasáda roku 2009 rozhodovala porota složená ze stavebních odborníků, které předsedal prof. Ing. Miloslav Pavlík, CSc. Dalšími členy poroty byli: autorizovaná architektka Ing. arch. Marcela Bílková, Doc. Pavel Svoboda, CSc. z pražského ČVUT, Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, Ing. Tomáš Chromý, člen ČKAIT, Ing. Pavel Štěpán, viceprezident ČSSI a Ing. Pavel Med, jednatel Baumit, spol. s r.o. Porota udělila Divadlu Alfa první cenu za rekonstrukci pláště. Oceněna byla kvalitní realizace fasády a předsazené konstrukce hliníkových pozinkovaných lamel, které tvoří jistou formu transparentní opony. Vzniká tak zajímavý kontrast a napětí, které je od divadelní budovy návštěvníkem očekáváno.

„Jsme velmi rádi, že náš záměr vyšel a kromě ekonomického efektu při úspoře energií získala Alfa tak výraznou a nepřehlédnutelnou moderní tvář,“ říká ředitel Divadla Alfa Tomáš Froyda.

Divadlo Alfa patří mezi nejúspěšnější české profesionální soubory hrající nejen pro děti a mládež. Na svém kontě má řadu cen z mezinárodních i tuzemských přehlídek, o oblibě divadla svědčí vyprodaná představení na domovské scéně v Plzni a časté hostování doma i v zahraničí.

V sezóně 2009 – 2010 Alfa představila divákům čtyři premiéry: „Pohádku z kouzelného mlýnku“ Mileny Jelínkové, akční loutkovou podívanou „James Blond“ v režii Tomáše Dvořáka, inscenaci hry Ivana Nesvedy a Jany Kašové „Břízová Růženka“ a 19. dubna se uskutečnila večerní premiéra hry Huberta Krejčího „Démonův pramen“, kterou s herci Alfy nastudoval jeden z nejvýznamnějších současných režisérů J. A. Pitínský.

Od 13. do 17. 6. 2010 se v Divadle Alfa uskuteční festival českého profesionálního loutkového divadla Skupova Plzeň.

Fasáda roku 2009

15. 4. na slavnostním galavečeru v Hudebním divadle Karlín získalo Divadlo Alfa 1. místo v kategorii rekonstrukce

titul Světelná reklama v soutěži Duhový paprsek

vyhlášení 24. 3. v lapidáriu holešovického Výstaviště, Praha
http://www.sign-sdruzeni.cz/duhovy_paprsek_10/vitezne_prace.pdf

Klíčová slova: