Křišťálový plášť

Pondělí, 14. Září 2009 - 2:00
| Napsal:
Inteligentní fasáda horské chaty Monte Rosa, připomínající složené oko hmyzu, je hustě pokryta fotovoltaickými panely, které stavbu zásobují provozní energií. Spirálovitý kovový plášť se vine kolem celé budovy a důmyslně umístěná okna nabízejí úchvatné výhledy.
Nová horská chata Monte Rosa se již koncem letošního roku bude vypínat ve výšce 2883 metrů, v údolí mezi nejvyššími vrcholky švýcarských Alp. Ambiciózní projekt soběstačné budovy v extrémních klimatických podmínkách vznikl pod vedením profesora Andrea Deplazese na katedře architektury Švýcarského federálního technologického institutu ETH v Curychu. Speciálně pro tento projekt založené Studio Monte Rosa (na návrhu projektu se během čtyř semestrů podílelo přes třicet studentů) za něj získalo bronz v evropském kole celosvětové soutěže trvale udržitelného rozvoje Holcim Awards 2008. Porota ocenila především 90 procentní energetickou soběstačnost architektonicky působivé budovy navzdory jejímu umístění daleko od inženýrských sítí. Chata zcela spoléhá na svou vlastní výrobu energie, zásobování vodou a systémy pro zpracování odpadu a odpadní vody. Výsledkem je, že emise CO2 budou ve srovnání s jinými alpskými chatami zhruba třetinové. Tento projekt tak otevírá novou kapitolu výstavby budov ve vysokohorských podmínkách. Inspirativní je také díky použitým technologiím. Výroba jednotlivých stavebních prvků, zejména fasády, nosných dílců i vnitřních příček je řízená počítačem. Výsledkem je redukce hmotnosti a spotřeby materiálu i nákladů na jeho přepravu na minimum. Tato nová inovativní technologie navíc umožňuje zjednodušení výroby jednotlivých částí a zkracuje čas potřebný k montáži přímo na místě. Strukturní stavební části jsou vyrobeny metodou CAD s přihlédnutím k efektivnímu využití materiálů. Škála konstrukčních možností se rozšiřuje použitím logických postupů už při výběru a produkci stavebních materiálů, počítačový model pomáhá najít optimální tvar, velikost a hmotnost jednotlivých dílů.

Ekologické materiály

Originální stavba je postavená na základech z nerezové oceli, zapuštěných do skalního podloží. Pětipodlažní konstrukce je sestavena z nepravidelných prostorových segmentů zhotovených z dřevených trámů a fošen. Jednotlivé části jsou uspořádány kolem centrální osy objektu. Dřevěný interiér materiálově navazuje na tradici horských chat, svým minimalistickým pojetím však zvláštním způsobem koresponduje s jednoduchostí „hrázděné“ stavby.
 
Polygonální tvar budovy s jejím kovově lesklým hliníkovým pláštěm připomíná kamenný krystal. Hostinské pokoje mají od tří do osmi lůžek a spolu s rozsáhlou sídlenou nabízejí ubytovací kapacitu až pro 120 návštěvníků. Okouzlující okolní prostředí se jakoby stává součástí interiéru díky širokým oknům a kaskádovitým schodům. Spirálovité schodiště obtáčí vnitřní obvod stavby a nabízí dech beroucí výhled hostům, kteří stoupají z jídelny do svých pokojů. V kontrastu s tím jsou okna v pokojích relativně malá. Mají připomínat, že chata slouží zejména jako přístřeší a úkryt před nepohodou. Tato okna jsou roztroušena po celé ploše fasády, což umocňuje dojem samostatných pater a zvyšuje dojem krystalického tvaru. Je poměrně neobvyklé vidět střešní okna uprostřed fasády, ale to je způsobeno tím, že konstrukce budovy vytváří mnoho úhlopříčných tvarů, a také okna musí být proto instalována úhlopříčně. Použita jsou střešní okna Velux, speciálně testovaná v náročných klimatických podmínkách.
 
K energetické soběstačnosti chaty přispívá využití solární energie, získávané prostřednictvím fotovoltaického panelu o rozloze 85 metrů čtverečních, který je včleněn do jižní části fasády. Nadbytečná energie je ukládána do akumulátorů, které umožňují zásobování energií i při zatažené obloze. Kombinovaná teplárna a elektrárna na řepkový olej je používána pro období zvýšených energetických nároků. Nezanedbatelným přispěním k vytápění budovy je také teplo produkované lidmi. Pokud je ovšem zapotřebí hodně tepla, nebo pokud v chatě pobývá jen několik osob, je potřeba další solární energie, která je zajištěna termálními solárními sběrači o rozloze 35 metrů čtverečních. Budova je větrána mechanicky, ale okna mohou být samozřejmě otevřena, aby si hosté mohli užít čerstvý alpský vzduch.
 
Velký podíl na energetické soběstačnosti budovy má zejména správné zacházení s dostupnou vytvořenou energií. Není to pouze otázka optimalizace jednotlivých komponentů, ale do velké míry je to systém, jak tyto jednotlivé části pracují společně. Jen propracovaný a vyzkoušený systém spolupráce každé součásti a správné využití energie umožňuje dosáhnout vysoké míry energetické soběstačnosti. Proto jsou sledovány i zdánlivě nedůležité informace, jako je předpověď počasí a předpokládaný počet návštěvníků. Tato data jsou poté použita pro vytvoření optimálního modelu využité energie v nadcházejícím období. Na rozdíl od starší chaty v oblasti Monte Rosa, která bude zbourána, tento systém umožňuje snížit emise CO2 o dvě třetiny na osobu a noc. Nová chata Monte Rosa bude sloužit také jako vědecké centrum, zabývající se efektivním využíváním energie.
 
Takže dokončením výstavby to pro ETH Curych nekončí. Výzkum vedený Lino Guzellou z ETH a Urs-Peterem Mentim z Technické univerzity v Lucernu má za úkol probádat nové energetické možnosti i pro budovy v nižších polohách.

(jp)

Psáno pro časopis Fasády 1 | 2009

Rozhovor s podnikatelem roku Liborem Suchánkem | Obytný soubor v Horních Počernicích s titulem Stavba roku 2008 | Obnova fasád historické budovy v Olomouci | Typy okenic a jejich přednosti | Okenice chránia presklený plášť | Montáže výplní stavebních otvorů - rozdíly v zemích EU | Výměna oken u bytových panelových domů | Pavilon pohotovosti s korunou heliportu | Vikýře v podkroví | Inovace v okenních systémech | Dílcová metoda výroby oken v praxi | První Zelený dům v ČR | Zateplení obvodových stěn systémem ETICS | Zkušenosti s využitím solární energie | Ekologická Adámkova vila | Budoucnost stavění - soběstačné horské chaty | Brasília Oscara Niemeyera je architektonickou ikonou | Příloha: Rekonstrukce bytových domů | Denní světlo v budovách | Príčiny vlhnutia murovaných stavieb na bývanie | Kontaktní zateplovací systémy a hořlavost | Příčiny vzniku poruch na povrchu konstrukcí

 

Klíčová slova: