Cena Architekt roku 2018 zná své finalisty. Jsou mezi nimi Mjölk architekti nebo CBArchitektura

Pondělí, 20. Srpen 2018 - 22:42
| Napsal:

Jubilejní desátý ročník ocenění Architekt roku zná své finalisty. Najdeme mezi nimi jak praktikující architekty, tak i osobnosti, které se dlouhodobě snaží a propagaci kvalitní architektury v České republice. 

Finalisté Architekt roku z ateliéru Mjölk architekti. Zdroj: Mjölk architekti
Fotoalbum: 

„Cena Architekt roku chce poukázat na význam a důležitost architektury a vystavěného prostředí pro náš život a kulturní rozvoj společnosti a rovněž na významnou roli architektů, kteří úroveň výstavby mohou ovlivňovat. Zároveň je cílem ceny šířit osvětu a propagovat kvalitní architekturu,“ vysvětlují poselství ocenění organizátoři.

Cenu Architekt roku v minulosti nezískali jen praktikující architekti. V uplynulých třech ročnících naopak dominovali osobnosti, které se architektuře věnují po stránce teoretické, vzdělávací a propagační. V roce 2015 se Architektem roku stal Adam Gebrian za popularizaci architektury, v roce 2016 si titul odnesla architekta a zakladatelka spolku KRUH Marcela Steinbachová především za své aktivity v oblasti propagace architektury, minulý rok pak ocenění obdržela výtvarnice a autorka českého pavilonu na letošním bienále architektury v Benátkách Kateřina Šedá.

Praktikující architekty mezi letošními finalisty zastupuje Petr Hájek, Zdeněk Fránek a liberecký ateliér Mjölk architekti. Doplňuje je bývalý ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Petr Hlaváček a zakladatelé českobudějovické platformy CBArchitektura Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal, kteří se dlouhodobě snaží propagaci architektury především ve svém regionu.

Podle stanov ocenění Architekt roku „cenu získává každoročně významný tvůrce, který se v období uplynulých pěti let svým inovativním přístupem významně zasloužil o architekturu v České republice, ať už vynikající architektonickou tvorbou či podporou kvalitní architektury”.

O letošním laureátu rozhodne odborná porota složená z nositelů ocenění Architekt roku posledních let (Josef Pleskot, Adam Gebrian, Marcela Steinbachová, Kateřina Šedá), které doplní rektorka soukromé vysoké školy architektury v Praze ARCHIP Regina Loukotová.

V rámci slavnostního večera 11. září v pražském prostoru CAMP porota vyhlásí také vítěze ceny Architekt obci, která upozorňuje na důležitost spolupráce mezi architekty a samosprávami při plánování rozvoje obcí. Do soutěže se hlásí obce a města spolu s architekty z celé republiky na základě projektů týkajících se urbanismu, veřejného prostoru i konkrétních staveb.