Vychází kniha o českém interiérovém designu

Čtvrtek, 11. Prosinec 2014 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Nakladatelství Zikmund Hradec Králové, které se specializuje na knihy o umění a architektuře, vydává ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze knihu Design/nábytek/interiéry. Na monografii se podílelo 14 autorů pod vedením editora Ladislava Zikmunda-Lendera. Cílem knihy je představit dosud opomíjené dílo známých designérů či představit designéry neznámé a neprávem zapomenuté.

Design/nábytek/interiéry - obálka knihy, editor: Ladislav Zikmund Lender
Fotoalbum: 
Design/nábytek/interiéry - obálka knihy, editor: Ladislav Zikmund Lender
Josef Gočár, stříbrník z vlastního bytu, 1912, sbírka Muzea východních Čech, inv. č. BO/EN 269. (Foto: archiv Muzea východních Čech v Hradci Králové)
Bohumil Južnič, soustružené dózy. (Foto: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 2014)
Antonín Kybal, návrh na koberec, 1937, kvaš, papír, 30 × 20 cm, soukromá sbírka. (Foto: Jan Brodský)
Židle pro Ing. Schwarze, 1925, sbírka Muzea východních Čech, inv. č. BO/EN 338. (Foto: archiv Muzea východních Čech v Hradci Králové)
Josef Macek, křeslo E 4338, TON n. p., Bystřice pod Hostýnem 1976, sbírka Moravské galerie v Brně, inv. č. 29 651. (Foto: archiv Moravské galerie)
Konferenční křeslo pro hlavní místnost Husákovy pracovny na Pražském hradě, ocelová konstrukce, čalounění, kožený potah, návrh Ladislav Vrátník, 1977–1978, realizace Ústředí uměleckých řemesel Brno, 1978. (Foto: © Správa Pražského hradu, foto: Jan Gloc)
Jan Šrámek, Zbyněk Hřivnáč, René Roubíček, Miloslav Chlupáč, interiérové vybavení a osvětlení velvyslanectví Československé republiky v Sofii, 1964. (Foto: Archiv Zbyňka Hřivnáče)
Odkládací stolek z vybavení zámku v Březnici, dřevo, kovovým lem, dekor v mosazi a želvovině (premièr partie), 19. století, styl Ludvíka XV., mobiliární fondy NPÚ, ÚPS v Praze, inv. č. BN 1098 (Foto: Národní památkový ústav)
Jan Kotěra, jídelna pro Frantu Anýže, 1907, sbírka Moravské galerie v Brně, inv. č. 20 585-20 588. (Foto: archiv Moravské galerie)

Mezi ně patří dílo tak renomovaných architektů, jako je třeba Josip Plečnik, Jan Kotěra nebo Karel Prager. V knize jsou třeba prezentovány unikátní plány a návrhy Jana Kotěry pro byt prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka z roku 1921. Masarykovi a jeho rodině se ale Kotěrův artdecový návrh nelíbil, tak Kotěra velkoryse zproostředkoval Masarykovi kontakt se svým přítelem, slovinským architektem Josipem Plečnikem Ten pak na úpravách Hradu pracoval až do začátku 30. let a vtiskl mu dnešní nezaměnitelnou podobu. Z méně známých příběhů je v knize představen autor nalidovělých dřevěných užitných nádob či hraček Bohumil Južnič nebo méně známý osvícený ředitel slavných meziválečných brněnských UP závodů Vladimír Mareček. Mareček doplňoval trojlístek Jana Vaňka a Jindřicha Halabaly. Kniha sleduje inspirace, tvary, proměny funkcí, stylu, technologií i materiálu. Staví nábytkový design rovnoceně vedle architektury nebo volného umění.

„Soustředili jsme se na příběhy konkrétních lidí, konkrétních děl a konkrétních sbírek. Právě u vybraných sbírek moderního nábytku ve veřejných institucích jsme kladli důraz na současné i minulé osobnosti, které se o jejich unikátní podobu zasoužily,“ říká k záměru editor Zikmund-Lender. Došlo nejen na sbírky pražského či brněnského uměleckoprůmyslového muzea, ale i na sbírky regionální – v Opavě, Liberci nebo v Hradci Králové, kde se nachází unikátní soubory Jana Kotěry a Josefa Gočára.

Kniha je věnována k významnému životnímu jubileu PhDr. Daniely Karasové, CSc., která působí jako kurátorka moderního nábytku v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Souhlasí, že nábytkovému designu je u nás neprávem věnováno málo pozornosti: „Je úžasné sledovat tvarový vývoj současných předmětů zpět historií, může to být krásné dobrodružství a zážitek“ říká Karasová. V knize oceňuje zvlášť pozornost věnovanou Janu Kotěrovi: „Jan Kotěra byl také génius nábytkového designu,“ doplňuje.

Kniha vychází 15. prosince 2014, je v distribuci sítě Kosmas nebo je k dostání v knihkupectvích Academia či Juditina věž.

Doporučená prodejní cena je 299,- Kč.
Technické údaje: 210 x 167 cm, barevné

Autorský tým: Martin Halata, Jaroslav Horáček, Jindřich Chatrný, Martin Janák, Mariana Kubištová, Martina Lehmannová, Jan Mohr, Anna Oplatková, Adriana Primusová, Michal Stříbrný, Michal Šula, Adam Štěch, Lucie Vlčková, Ladislav Zikmund-Lender s předmluvou Heleny Koenigsmarkové

Počet kapitol: 17
Počet vyobrazení: 141
Počet stran: 220