Designová bezpracná terasa

Pondělí, 25. Červen 2012 - 2:00
| Napsal:

Láká vaše klienty příjemné posezení na sluníčku, ale nechtějí se starat o dřevěnou terasu? Hledáte moderní materiál, který je velmi kvalitní, má všestranné využití a je krásný na pohled i příjemný na dotek? Vyzkoušejte v zahraničí i v tuzemsku stále častěji vyhledávaná plná terasová prkna woodplastic® francouzského výrobce Silvadec.

Co je woodplastic a jaké jsou jeho vlastnosti

Woodplastic® neboli WPC (wood plastic composite) je název pro kompozitní materiál, vyráběný ze dřeva (60%) a polymeru (40%). Technologie výroby tohoto materiálu byla před více než čtyřiceti lety původně vyvinuta v Itálii a zdokonalena v Severní Americe. Do Evropy tyto zkušenosti přivezla francouzská společnost Silvadec, která je evropskou špičkou v produkci kompozitních materiálů. Od roku 2008 je exkluzivním distributorem produktů Silvadec pro ČR a SK česká společnost Woodplastic s.r.o. Cílem a hlavní myšlenkou vývoje WPC bylo vytvořit dokonalý materiál, který zachová příjemné vlastnosti a vzhled dřeva, ale zároveň bude eliminovat veškeré jeho nežádoucí atributy. Podařilo se tak dosáhnout unikátních kvalit WPC:

• Extrémní životnost - záruka francouzského výrobce až 25 let proti hnilobě, dřevokazným houbám a hmyzu.
• Bez potřeby jakékoliv údržby - prkna se nelakují ani nemoří. K umytí většinou stačí proud vody nebo běžné čisticí prostředky.
• Odolnost vůči mechanickému poškození, UV záření, vodě (i chlorované), sněhu, mrazu.
• Dokonalý design, mnoho barevných variant.
• Příjemný na dotek.
• Protiskluzový, bez třísek, stálobarevný povrch.
• Multifunkční využití - z materiálu se vyrábí především terasy a okolí bazénů ale i ploty a zábradlí, fasády, lavičky či květináče.
• Jednoduchá a rychlá montáž.
• 100% recyklovatelnost, zdravotní nezávadnost, ekologická výroba.

Není WPC jako WPC

Woodplastic® je materiál budoucnosti, a tak se ve světě rozrůstá počet jeho výrobců, jejichž výrobky nemusí vždy 100% splňovat unikátní vlastnosti WPC. Při výběru je třeba dávat pozor především na tyto aspekty:

• Složení materiálu – kvalita prken je ovlivněna poměrem, kvalitou a typem polymeru či dřevité hmoty. Čím více je polymeru, tím je povrch prken vizuálně i pocitově více plastový. Optimální je cca 60% dřeva a cca 40% polymeru (ideálně tzv. HDPE - teplotně velmi odolný a zdravotně naprosto nezávadný vysokohustotní polyetylén).
• Konstrukce - dutá prkna jsou levnější než plná, hrozí však u nich riziko popraskání či jiné tvarové změny. Dutá prkna je při realizaci terasy nutno spádovat, plná se mohou pokládat i vodorovně.
• Povrchová úprava - volit lze např. hladký povrch, malé nebo velké drážky, povrch s kresbou dřeva apod. Velmi praktické je vyzkoušet si osobně ve vzorové prodejně teras, po jakém povrchu se chodí příjemněji naboso.
• Tvarové řešení - existují prkna mnoha různých délek a šířek nebo kazety (dlaždice).
• Záruka - renomovaný výrobce nabídne garanci až 25 let proti dřevokazným houbám, hnilobě či hmyzu.
Kvalitu WPC je těžké rozeznat na první pohled. Rozhodující je tradice, renomé výrobce a reference od zákazníků.

Jednoduchá a rychlá montáž

Pokládku terasy z woodplastic® prken lze zadat profesionálům, terasu o velikosti cca 15m2 položí za jeden den. Tento úkon snadno zvládne i zručnější kutil. Terasu WPC lze realizovat například na beton, štěrk či stávající hydroizolaci. Z důvodu dokonalé cirkulace vzduchu se terasová prkna instalují na nosiče. Konzistentní kvalita prken znamená úsporu času během montáže. Ke spojování prken se používají skryté nerezové klipy a na zakončení speciální lišty a krajové profily. Z woodplastic® prken lze realizovat i náročné či zaoblené tvary, schody apod. Na míru lze zhotovit obaly na květináče, lavičky. Francouzský výrobce Silvadec nabízí i plotové sestavy a zábradlí.

Design na míru

Woodplastic® terasová prkna se nabízejí v mnoha variantách provedení. Volit lze mezi hladkým, drážkovaným povrchem nebo povrchem s kresbou dřeva a mnoha barevnými tóny - např. palisandr (tmavě hnědý), teak (světle hnědý), ořech (šedivý) a eben (antracitově černý). Prkna se dodávají i v různých délkách. K designovému sladění lze využít i nabídky plotů či zábradlí ze stejného materiálu, značková svítidla nebo na míru zhotovené jakékoli další doplňky - lavičky, květináče apod.

Řešení pro soukromou klientelu i pro komerční sféru

Pro soukromé účely výrobce Silvadec doporučuje např. produktové řady Silva, Emo, Real nebo Natur. Od roku 2012 je v nabídce i řada Silva Profi, speciálně upravena pro komerční prostory - tato prkna mají nulovou nasákavost, jsou tedy vysoce odolná proti ušpinění a velmi stabilní proti otěru. Terasa ze Silva Profi zvládne extrémní zatížení a je odolná i vůči podnebním vlivům, je tedy obzvláště vhodná např. pro venkovní zahrádky restaurací apod.

O společnosti WPC - Woodplastic s. r.o.

Česká společnost Woodplastic je od roku 2008 výhradním distributorem pro Českou a Slovenskou republiku výrobků Silvadec z Francie a zrealizovala již více než 50 000m2 teras. Woodplastic je členem sdružení APEK a od svého počátku podporuje z každého prodeje sdružení Kapka naděje. 1.3.2012 otevřela společnost pobočku na Slovensku. Terasové centrum a vzorkovna sídlí v lokalitě Hradská 3G, Vrakuňa, Bratislava a nabízí vzorky terasových prken, plotů, ukázky montáže a veškeré poradenství.

Reference

Česká společnost Woodplastic zrealizovala již více než 1000 teras, jako jediná z ČR může prezentovat vynikající kvalitu teras i po mnohaletém užívání. Fotografie vybraných realizací naleznete zde: http://www.mojeterasa.cz/realizace-v-cr-a-sr
Ukázky evropských realizací společnosti Silvadec, mj. i 800m2 terasové plochy na letišti v Barceloně, přístavní mola, veřejná prostranství i soukromé terasy naleznete zde: http://www.silvadec.com/en/References_and_projects

Kontaktní osoby:

Odborné informace o materiálu woodplastic ®, technické řešení realizací teras, vzorky materiálu:
Ing. Jiří Hégr, tel: 602 139 617, hegr [at] woodplastic.cz
Textové podklady, fotografie: Mgr. Ivona Pobežalová, tel.: 605 432 591, pobezalova [at] woodplastic.cz

Více informací:

www.mojeterasa.cz
www.woodplastic.sk
www.kapkanadeje.cz/cz/uvod/podekovani