Architektura / industriální a technické stavby

Dotknout se nebe

Kdo se bojí výšek, tak ať jen čte a dívá se. Dobrodruzi mohou tuto stavbu zakusit na vlastní pěst, stačí navštívit Dolní Moravu a po Stezce v oblacích vyšlapat téměř až do nebe. Odměnou jim bude nejen výhled, ale také možnot sklouznout se dolů.

Fránek Architects , 14. 1. 2016

Stezka v oblacích se nachází poblíž chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, v nadmořské výšce 1116 m. n. m. Je vysoká 55 metrů a na vrchol se pohodlně dostanete po dřevěné cestě i s kočárky a invalidními vozíky. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít unikátní 101 m dlouhý nerezový tobogán s okýnky. Z vrcholu se naskýtají nádherné výhledy na celý masiv Králického Sněžníku s údolím řeky Moravy, v dálce pak i hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše.

Tato ojedinělá stavba nabízí nejen dechberoucí výhledy. Návštěvníky zároveň vzdělává a baví. Z informačních tabulí po celé délce stezky se dozvíte zajímavosti o okolí této stavby, historii zdejšího údolí a mracích jako meteorologickém jevu.

Vyjádření autorů

Fránek Architects

„Výjimečnost je v rozsahu použití dřeva na stavbě těchto rozměrů. Také v tom, že vytvoří nový druh zážitku, kde si člověk lépe uvědomí svou skutečnou maličkost v lůně přírody. Neznám dřevostavbu s ocelovými prvky podobných rozměrů a účelu. Podobně velké stavby jsou, ale ta naše má abstraktní formu připomínající let nočního motýla, létajícího zdánlivě chaoticky. Nabídne nekonečné množství pohledů, situací a momentů, kdy se nepatrná lidská figura vnořuje do nitra a vynořuje na okraj této přírodní struktury...“

Radek Ondruch, Generální projektant a dodavatel TAROS NOVA s. r. o.

„Musíme říci, že stavba Stezky v oblacích byla výjimečnou konstrukcí a znamenala pro nás doslova stezku odvahy a sebepoznání. Doposud jsme projektovali různé výzvy a mysleli jsme si, že půjde o další takovou. Zjistili jsme však, že tomu tak není, že teprve Stezka je opravdová výzva. Dostáváme se do úplně jiné situace, když máte stavět v nadmořské výšce 1185 m n.m., ve složitém terénu kam musíte dopravit materiál a mechanizmy. Dále komplikovanost samotné „lidské“ montáže, z pohledu přísných bezpečnostních pravidel, kdy se montážníci pohybují po vyložených konstrukcích jako při stavbě prvních mrakodrapů v New Yorku. Při pohledu na tento druh montáže se nám vybavovaly fotografie ze stavby Empire State Building, něco takového jsme na vlastní oči viděli poprvé, bylo to úchvatné a mrazivé zároveň. Dalším elementem, se kterým jsme se museli vyrovnat bylo proměnné počasí, kdy dole v údolí svítí slunce tak, že se procházíte v tričku s krátkým rukávem a nahoře se potýkáte se zimou a silnými poryvy větrů, které stěžují samotnou montáž. Velice důležitá byla také součinnost zainteresovaných lidí, kteří museli, při takto složité stavbě, prokázat velkou dávku diplomacie.

Díky tomuto všemu jsme zažili odlišný pocit a nabyli zkušenosti úplně jiného druhu stavění. Rozhodně našeho rozhodnutí nelitujeme, jelikož nás doba strávená na tomto projektu posunula jak technicky, tak lidsky. Všem co se s námi na výstavě Stezky podíleli patří veliké díky, stejně tak investorovi za tuto výzvu a doufáme, že se nám podařilo splnit i myšlenku a zadání architekta.

Všem bychom chtěli popřát, ať si Stezku užijí tak jako my!“

  • Autoři: Zdeněk Fránek
  • Ateliér: Fránek Architects
  • Země: Česká republika
  • Generální dodavatel: TAROS NOVA s. r. o.
  • Město: Dolní Morava
  • Datum projektu: 2014
  • Realizace: 2015
  • betonové základy 280 m3 // objem oceli 380 t // dřevo: modřín, smrk 550 m3 // spojovací materiál: přes 40.000 ks kolíků, svorníků, šroubů

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři