Architektura /

fotoseriál > Karlínský TITANIK < Danube House

Danube House > Dunajský dům u Vltavy, Titanik, připravený svým kýlem rozrážet mnohasetleté vody, dům, jenž můžete obejmout. "... přezdívky (budov) nejsou projevem nedostatku v chápání široké veřejnosti, spíše její schopností rozlišovat identitu věcí" vysvětluje Leon Krier ironické přezdívky staveb ve své knize Architektura, volba nebo osud. Danube house přišel ke svému lidovému názvu za poněkud tragičtějších okolností a nejspíš ani není myšlen hanlivě.

David Ešner , 24. 9. 2003

Vždyť tato stavba patří k tomu lepšímu, co v Praze po revoluci vzniklo a možná na určitou dobu i vznikne. Dům s obrovským atriem orientovaným k jihu je vděčným objektem pozorování z mnohých míst, výhled ze samotné budovy dává pozorovateli pocit panovníka hradu, vládce Karlína a blízkého okolí. Jeho architektonické ztvárnění a poloha ho řadí ke stavbám majícím potenciál stát se logem okolního území. Oproti nevýrazným domům Karlína či Florence působí monstrózně, to však v pozitivním. A to zvláště, zvážíme-li poměr rozměrů vzhledem k hotelu Hilton /atrium/ vypadajícího díky své velikosti a jednotvárnosti jako balvan.

Foto: eArch
Foto: eArch
Foto: eArch
A tuto informaci mají k objektu Danube house na svých stránkách spoluautoři urbanistického a architektonického řešení, kancelář A.D.N.S."Jeden z největších projektů v Praze o celkové velikosti cca 120.000 m2 zahrnuje 4 kancelářské budovy, hotel a 2 obytné domy. První kancelářská budova (navržená ve spolupráci s kanceláří KPF z Londýna) bude dokončena na jaře roku 2003. Náročný projekt zahrnuje přestavby zařízení metra, rozsáhlou protipovodňovou ochranu, zřízení veřejného parku a podzemní komunikace. Pro první budovu s atriem je charakteristický červený čínský pískovec, použitý na fasádě a šedočerná hliníková okna. Budova je unikátní rozsáhlým atriem, ve kterém jsou využity ojedinělé stavební a technické prvky. Objekt se stane dominantou budoucího komplexu budov podél pravého břehu Vltavy. "Nikde jsem zatím nenašel, proč má dům tak pěkný český název, navíc souvislost s Dunajem mi poněkud uniká! Národní buditelé se obrací v hrobě, ještě že nejsou pohřbeni v River City. Ale i na jejich Pantheon (Slavín) jednou dojde.Brzy přinesem fotografie interiéru stavby a další informace.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři