Architektura / interiér

Když staví architekt pro přátele: rekonstrukce bytu s knihovnou

Někdy nás naše rozhodnutí provázejí takřka po celý život a nejinak je tomu v případě architektury, jejíž trvanlivost a stálost ji od ostatních uměleckých profesí vymezuje. Za proměnou bytu ve slezské metropoli Opavě stojí autoři ze studia Henkai Architekti a váže se k ní hned dvojí legenda. Ze starého bytu se vykřesal prosvětlený a vzdušný prostor – vzhledem k zálibě investora v entomologických sbírkách můžeme mluvit doslova o vylíhnutí motýla z kukly. Byt ale zároveň nese otisk dlouhodobého přátelství, jehož zůstává trvalou připomínkou.

Tomáš Čech , 28. 3. 2017

Příběh celé rekonstrukce se začal odehrávat již na základní škole. Dva malí chlapci jednoho dne usedli do stejné lavice a takto vzniklé přátelství přetrvalo až do dospělosti. Po letech, když už z dětí byli muži, se z jednoho stal lékař a z druhého architekt. Jak prozíravé bylo posadit se do lavice s budoucím architektem, se ukázalo ve chvíli, kdy chtěl mladý pan doktor vybudovat domov pro svou rodinu a měl k dispozici přítele a jeho pomocnou ruku.

Spolupráce začala ještě před nákupem samotné nemovitosti a architekti se tak podíleli již na jejím výběru. Ze třech finálních možností padla volba na byt ve čtyřpodlažním domě z počátku 20. století. Celkem 8 bytových jednotek vytváří příjemné měřítko, poloha domu zajišťuje pěší dostupnost jak centra města, tak investorova zaměstnání.

Záměrem bylo vytvořit prostředí pro spokojený život čtyřčlenné rodiny, a tak byla navržena změna dispozice z třípokojového na čtyřpokojový byt. Na celkové ploše 91 m2 to díky citlivost architektů nebyl problém. Vstupní hala přímo navazuje na kuchyň a jídelnu, směrem do ulice je pak velkorysý prostorný salón. Dominuje mu knihovna, království majitele domu. Má zde dostatek místa pro své milované knihy, přírodovědecké materiály i sbírku motýlů. Ložnice jsou následně situovány do zadní, soukromější části bytu a mají kontakt s vnitroblokem. Jedna z nich je vybavena i balkónem, kde rodina pěstuje rajčata a bylinky.

Zájmy majitele zároveň ovlivnily vizuální stránku celého interiéru. Díky výrazné barevnosti přebalů knih a entomologických vzorků byly zvoleny neutrální materiály, jež tvoří nerušivé pozadí. Uchována a částečně doplněna byla dubová olejovaná podlaha, v provozně náročných místech je použita šedá litá. Většina nábytku je vyrobena z matně lakované MDF desky.

Propojení architektury a života v práci studia Henkai Architekti s sebou naneštěstí nenese pouze šťastné události. Michal Nejezchleb, polovina autorské dvojice studia, bohužel před časem tragicky zemřel. Jeho práce ale žije dál. Byt v Opavě, jeho knihovna, klidné, příjemné a věřme že i radostné prostředí domova zůstávají Michalovým trvalým odkazem a životním otiskem, stejně jako jeho ostatní díla. I po odchodu svého tvůrce slouží ostatním k tomu, aby v nich mohli dále žít a tvořit. Osobní příběh jednoho rekonstruovaného bytu připomíná křehkost lidského života, ale zároveň je mementem architektonické tvorby. Ostatně, málokterá jiná profese po sobě zanechává tak trvalý odkaz jako právě architektura.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři