Architektura / rodinné domy

Modulární rodinný dům na španělském venkově sestavili na místě za pět hodin

V hornaté krajině severošpanělského pobřežního regionu Asturie vznikl před pár lety rodinný dům Casa Montaña. Pro rodinu britského krajináře jej na pozemku s torzem kamenné sýpky navrhlo španělské architektonické studio Baragaño Architects.

Anna Kozáková , 28. 1. 2020

Investor projektu si pro stavbu rodinného domu vybral malou odlehlou vesnici ve své oblíbené části Španělska, kde by se svou rodinou mohl trávit především dovolené. Vesnici obklopují hory s hustými lesy, její zástavbu pak tvoří tradiční rodinné domy a hospodářské stavby. Jedna z nich stojí také přímo na vybraném pozemku. Jedná se o stavbu typickou pro tento region – hórreo, starou kamennou sýpku, ze které zbyly už pouze ruiny.

Dřevěná stavba založená na kamenných pilotech dříve sloužila ke skladování obilí nebo kukuřice, dnes jsou tyto stavby zákonem chráněné. Majitel pozemku je může upravovat a rekonstruovat, nesmí je ale zbourat. Někteří majitelé si tak z větších sýpek vytvořili rodinný dům, další je nechávají žít vlastním životem, u jiných pak slouží například jako přístřešek pro sušení prádla. V tomto případě ale architekti zvolili umístění nové stavby samostatně vedle kamenné sýpky, čímž vznikl silný kontrast moderního s původním.

Foto: eArch

 

Konstrukce rodinného domu se skládá celkem z 8 modulů. Architekti totiž dům pojali jako prefabrikovaný modulární objekt, který mohl být na pozemku rychle zkompletován. Moduly byly vyrobeny během 4 měsíců v Madridu a poté převezeny 600 kilometrů daleko na sever Španělska, kde jejich finální umístění na sebe zabralo pouhých 5 hodin.

Přízemí domu tvoří čtyři kvádrovité moduly, na které navazují další čtyři ve tvaru trojbokého hranolu, které svým tvarem vytváří sedlovou střechu domu. Moduly jsou vyrobené z takzvané galvanické oceli a svařené na místě. Galvanizování je proces pokovování oceli, které výrazně zvyšuje odolnost tohoto materiálu. Plášť modulů pak tvoří vertikálně kladené dřevěné latě. Aby architekti přiblížili stavbu svému okolí, navrhli její střechu a část fasády pokrýt břidlicí, což zrealizoval místní řemeslník.

Přízemí je koncipováno jako jeden velký otevřený prostor obývacího pokoje a kuchyně, které rozděluje ocelové schodiště. V patře najdeme dvě ložnice oddělené průsvitnou polykarbonátovou stěnou, která zajišťuje dostatek soukromí, zároveň ale umožňuje šíření přirozeného světla do všech koutů.

 

Foto: eArch

 

Celkové náklady na stavbu rodinného domu se díky modulárním prefabrikátům pohybovaly okolo 4,5 milionu korun. Baraño Architects navíc celou dokumentaci zveřejnili formou open-source. Chtěli poukázat na benefity prefabrikace a zpřístupnění její produkce. Díky prefabrikaci se snižuje cena, doba výstavby i dopady na okolí díky snadné instalaci. Snižuje se také množství hluku, odpadu a znečištění v lokalitě výstavby. V neposlední řadě nabízí prefabrikované modulární stavby možnost demontáže a přesunu na jiné místo.

 

Foto: eArch

 

 

Foto: eArch

 

  • Ateliér: Baragaño Architects
  • Země: Španělsko
  • Město: Asturie
  • Realizace: 2016
  • Užitná plocha: 100.00m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři