Architektura / občanské stavby

Modulární zázemí pro Golf Lozorno

Modulární výstavba je díky své mobilitě ideální pro dočasné objekty, ať už se jedná o zázemí koncertních a festivalových akcí, chatky, dočasné rodinné domy, či zázemí pro sportovní areály. Realizace Golf Lozorno nedaleko Bratislavy dokazuje, že modulární výstavba může být architekturou s kvalitním designem s bezkonkurenční rychlostí výstavby.

EARCH.CZ , 12. 10. 2011

KOMA MODULAR CONSTRUCTION se ve své činnosti dlouhodobě věnuj

Foto: eArch

e budování povědomí o modulární architektuře. Jejím cílem je nejen přesvědčit odbornou i širokou veřejnost o výhodách modulární výstavby, ale na svých produktových řadách ukázat, o jak kvalitní a variabilní systém se jedná. Řada M3 jsou moduly, které svou architektonickou i technickou kvalitou uspokojí i ty nejnáročnější klienty jak z hlediska energetické náročnosti, tak z hlediska designu a výbavy interiéru.

 

Jako příklady nových atraktivních realizací můžeme v Čechách zmínit areály Golf Marina Praha a Golf Letňany. U našich slovenských sousedů je to právě Golf Pegas v Lozornu u Bratislavy, kde na první pohled zaujme obvodový plášť.

Modulové stavby mají totiž obrovskou výhodu ve volbě fasády. Na řadu M3 je možné použít naprosto libovolný obkladový materiál, který se připevní k nosné konstrukci přes dřevěný rošt. Tím je možné dát objektu variabilní charakter, záleží jen na přání zákazníka – od high-tech nerezových plechů, přes minimalistické sádrovláknité desky až po teplé přírodní materiály jako v případě zmiňované realizace u Bratislavy. Zde byl na vnější plášť použit dřevěný obklad Thermowood z pařené borovice.

 

Foto: eArch

Kromě obkladového materiálu je další výhodou systému KOMA možnost vysoké variability při návrhu velikosti a rozmístění dveřních a okenních otvorů. Limitem jsou zde jen nosníky obvodové rámové konstrukce, takže v podélném směru nejdelšího modulu s délkou 9 metrů je teoreticky možné vytvořit skleněnou stěnu bez přerušení. V konkrétním případě objektu Golf Lozorno bylo použito francouzských oken o rozměrech 3064 x 2500 mm. Jejich použití úspěšně zahání předsudky o ponuré stísněnosti, které v nás slovo „kontejner“ vyvolává a naopak vytváří v interiéru dojem prostornosti. Z objektu se tak stává výstavní pavilon, jehož okna jsou navíc vybavena elektrickými vnějšími žaluziemi.

 

 

Foto: eArch

Účinek prostornosti je navíc podpořen skutečností, že složením několika modulových prvků a jejich spolupůsobením vznikl prostor o rozponu 9 metrů, který uvnitř nevyžaduje žádné podpůrné sloupy. Modulový systém KOMA umožňuje řazení nekonečného množství kontejnerů vedle sebe. U typu M3 je tedy možné vytvořit volný halový prostor o šířce 9 m a hloubce omezené jen délkou únikové cesty, kterou stanoví protipožární norma. Celá sestava v případě realizace v Lozornu obsahuje velkou společenskou místnost, dále recepci s kuchyní, kancelář, technickou místnost a šatnu, 2x WC (muži a ženy) se sprchou.

 

Na podlaze je použit jako povrchový materiál keramický obklad, což je jedna z mnoha variant, které tento modulový systém umožňuje. Společnost KOMA navíc nabízí do svých prefabrikovaných staveb dokonce i betonové podlahy, které mohou mít tloušťku od 70 do 200 mm. Tím odpadá nepříjemný pocit „duté“ podlahy a objekt tak získává vlastnosti klasické stavby bez nejmenšího vlivu na zachování všech výhod mobility.

 

Foto: eArch

Pro ještě vyšší prosvětlení interiéru jsou vnitřní stěny kryty deskami Fermacell, opatřenými bílým nátěrem. Systém KOMA umožňuje použití keramického obkladu jak na podlaze, tak na všech stěnách a příčkách, čehož je využito v místnostech koupelny a WC. Osvětlení je zajištěno pomocí bodových LED svítidel, zapuštěných v podhledu. K vytápění je zvolena kombinace elektrických přímotopů s krbovými kamny.

 

Rychlost stavby dosvědčuje fakt, že výrobce zaručuje dodání stavby do tří měsíců od objednávky. Poté je objekt osazen na místo. V tomto případě na 16 betonových patek, kolem kterých byla vybudována venkovní terasa dosahující k úrovni spodního rámu modulu. Hlavní výhodou tohoto řešení je oproti klasické stavbě nesrovnatelná rychlost realizace, což je v dnešní moderní době vlastnost klíčová a pro většinu investorů rozhodující.

Video, zachycující proces montáže:

 

Foto: eArch

 

 

  • Země: Slovensko
  • Generální dodavatel: KOMA MODULAR s. r. o.
  • Město: Bratislava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři