Architekti navrhli moderní zázemí pro víkendové chataření. V téhle chatě se nespí až do oběda. Foto: Jan Kuděj
Architektura / rekreační objekty

Na víkend na chatu, která není po babičce. Jak vypadá současné chataření u řeky Sázavy?

V Posázaví vyrostla nová chata s terasou na střeše. Zakusuje se do svahu a dřevěné okenice mávají do okolí.

Viktorie Majoberová , 1. 3. 2024

Dát si turka a koláč s drobenkou od babičky na zahradě, a odpoledne se jít koupat k řece Sázavě. Tak se tráví čas o prázdninách. V chatařské oblasti v Posázaví stála typická původní chata z první poloviny dvacátého století, která tohle všechno zažila. Bohužel byla v tak dezolátním stavu, že si vyžádala kompletní přestavbu. Ujali se jí architekti ze studia Sporadical, kteří zde navrhli moderní zázemí pro víkendové chataření.

Stavět na zelené louce otevřelo autorům nekonečné pole možností. Snad jediným omezujícím faktorem by se mohl zdát příkrý svah, ve kterém je pozemek situován. Ani to ale nebylo pro architekty limitující. Celá chata je elegantně zapuštěná do terénu, a díky tomu jsou jednotlivá patra přístupná z různých výškových úrovní.

Propojení s okolím

Novostavba vede dialog s okolním svahem především v přízemí. V jedné části působí, jako by levitovala nad zemí. Celoplošně prosklená zeď v obývacím pokoji rámuje výhled do okolní zeleně. V jižní části stojí nohama na zemi a nabízí východ na venkovní terasu.

Foto: V téhle chatě se nespí až do oběda. Velká okna napříč celou obytnou částí otevírají dveře slunečním paprskům.

Architekti k sobě chytře komponují jednotlivé části stavby. V podzemním, tmavém patře je umístěno veškeré technické zázemí. Je přístupné ze spodní zahrady, ale také vnitřním schodištěm, které ústí do světlého obývacího pokoje v přízemí. Celé první patro patří dětem. 

Foto: Stavět na zelené louce otevřelo autorům nekonečné pole možností. 

V téhle chatě se nespí až do oběda. Velká okna napříč celou obytnou částí otevírají dveře slunečním paprskům, které vás již po ránu vytáhnou z postele. Do každého okenního otvoru navrhli architekti okenici na míru. Pokud jsou zavřené, chata působí lapidárně. Pokud majitelé přijedou na víkend, otevřené okenice rozehrají celý exteriér stavby.

Celý interiér je světlý a jemný, toho autoři docílili také zvoleným materiálem. Celá chata je vybarvená světlými tóny šedé, dřevěnou podlahou a betonovými povrchy s přiznaným bedněním. 

Moderní chata rozhodně vystupuje z řady tradičních sázavských chatiček se štítovou střechou. Především svojí hranatou siluetou, ale také současným standardem bydlení, který majitelům nabízí. Zároveň na své okolí i trochu navazuje. Novostavba má fasádu ze dřeva, kde se kombinují opálená prkna a přírodní dřevěné latě. To jí dodává vlídný a důvěrně známý „chatařský“ výraz. Chata je současná, ale zároveň pokorná ke svému okolí i přírodě.

  • Ateliér: sporadical
  • Země: Česká republika
  • Užitná plocha: 142 m2
  • Obestavěný prostor: 565 m3
  • Zastavěná plocha: 77 m2
  • Plocha pozemku: 996 m2
  • Projekt: 2017
  • Realizace: 2020
  • Fotograf: Jan Kuděj

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři