Architektura / občanské stavby

Návrh sportovního pavilonu od australského studia k20 vychází z barevnosti i tvaru křídel kolibříka

Architektonická kancelář k20 se sídlem v australském Melbourne navrhla nové sportovní zařízení s univerzálním využitím pro širokou škálu sportovních aktivit. Pavilon charakterizuje svěží neotřelý design s důrazem na snadnou údržbu a trvalou udržitelnost použitých materiálů.

EARCH.CZ , 31. 3. 2020

Kolibříkův sportovní pavilon

Prvotní snahou architektů bylo vytvořit nevšední podobu jinak ryze účelové budovy. Jako inspirace pro tvar budovy i vzhled fasád posloužila autorům křídla kolibříka. Vzhled budovy pak určil i samotný název projektu. Sportovní pavilon tvoří dvě křídla spojená centrální částí umožňující průchod na venkovní sportoviště. Obě křídla spolu svírají tupý uhel v půdorysné i výškové rovině tak, aby celková hmota objektu evokovala tvar ptačích křídel. Převislá střecha se po stranách budovy zužuje obdobně jako ptačí křídlo a opticky tak snižuje celkovou hmotu pavilonu.

Sportovní klub na předměstí Melbourne byl vybudován za pouhých deset měsíců. Kromě klubovny, kuchyně, skladů a veřejných toalet zahrnuje také přilehlé parkoviště a okolní terénní úpravy. Všechny materiály použité v tomto projektu byly vybrány pro svou trvanlivost a další udržitelné vlastnosti.

 

Kolibříkův sportovní pavilonFoto: eArch

 

Kontrast probarvených obkladových desek a pohledového betonu

Barevnost duhových ptačích křídel se propsala do návrhu pavilonu v podobě prefabrikovaných panelů. Jejich hladké barevné plochy kontrastují se strukturálním povrchem betonových stěn. Ty mají díky použitým elastickým matricím RECKLI nevšední bambusový vzhled. Pro docílení požadovaného designu si architekti vybrali jednu z 250 standardních matric, strukturu 2/31 Iller.

 

Foto: eArch

 

Článek vznikl za podpory společnosti RECKLI.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři