Architektura / interiér

Showroom připomínající galerii se současným českým designem

Showroomy firem nebývají zrovna vyhledávanými místy. Nový pražský prostor společnosti Janošík ovem stojí navštívit i v případě, že nesháníte nové dveře nebo okna. Navrhli ho totiž osvědčení architekti z Liberce a při vstupu máte pocit, že jste se ocitli spíše v galerii se současným designem. Najdete v něm totiž návrhy od Maxima Velčovského, Dechem, BOMMY nebo Olgoj Chorchoj.

EARCH.CZ , 9. 10. 2017

Moravská rodinná firma pocházející z moravských Valašských Příkazů se zabývá výrobou dřevěných oken a dveří už od roku 1926. Z toho důvodu patří společnost Janošík mezi nejstarší firmy v tomto výrobním segmentu. Firma navíc dlouhodobě spolupracuje s předními architekty a designéry na vývoji a výrobě svých nových produktů a proto si od zkušeného architektonického studia nechala poradit i při rekonstrukci pražského showroomu.

Pro vypracování návrhu se Janošík rozhodl oslovit mladé dynamické studio z Liberce Mjölk architekti. Stávající prostory totiž prosperující firmě přestaly vyhovovat. „Po deseti letech v našem pražském showroomu jsme z něj odvezli deset kontejnerů sádrokartonu a suti. S Mjölk architekty jsme jej proměnili a naplnili našimi současnými okny a dveřmi,“ dodává k projektu společnost.

Prostor showroomu se nachází v prvorepublikovém bytovém domě na důležité pražské tepně, Vinohradské ulici. Na stavu místností před rekonstrukcí byl znát všudypřítomný podpis předchozích majitelů v podobě sádrokartonů, kazetových stropů z devadesátých let a nejednotné dlažby. Podle architektů bylo proto nejdůležitější „dostat se přes všechny nánosy na původní konstrukce domu a omezit vystavovaný počet vzorků. Chtěli jsme se posunout od místnosti plné oken k zabydlenějšímu interiéru. Vyplatilo se. Na stropě se objevil betonový žebrový strop, pod dlažbou jsme našli původní teraco. Tam, kde už se nedaly zachránit původní parkety, jsou nová prkna.“

Díky všem těmto zásahům se interiér proměnil k nepoznání. Odstranění všech nadbytečných vrstev celý prostor výrazně prosvětlilo a zpřehlednilo. Hlavní roli samozřejmě v novém showroomu stále hrají nabízené produkty firmy, tedy okna a dveře. Přáním klienta ovšem bylo prostor vybavit také doplňky od výrazných českých designérů. „Sedí se na tonkách, svítí světla od Bommy i Lasvitu, květiny od Plevelu si lebedí ve vázách od studia Dechem,“ dodávají liberečtí architekti. Při prohlížení všech těchto designových kousků proto můžete snadno zapomenout na to, že se nacházíte ve firemním showroomu – odevšud na vás totiž dýchá atmosféra galerie se současným českým designem.

interiér: TON, Lasvit (Maxim Velčovský), BOMMA (Olgoj Chorchoj), Master&Master, Dechem, IKEA, deelive (Jan Plecháč & Hanry Wilgus), plevel, MYlight, ABB (Jan Čapek)

  • Ateliér: Mjölk architekti
  • Země: Česká republika
  • Město: Praha 2 - Vinohrady
  • Ulice, číslo: Vinohradská 166
  • PSČ: 12000
  • Realizace: 2017

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři