Architektura / občanské stavby

Zázemí charitativního projektu Kavárna POTMĚ zajišťují zrcadlové moduly KOMA

Principem charitativního projektu Kavárna POTMĚ, který funguje již čtrnáctým rokem, je formou zatemněného prostoru kavárny „zprostředkovat“ lidem svět nevidomých. Zázemí mobilní kavárny tvořil dlouhá léta pojízdný autobus, který ji přivážel do vybraných českých měst. V loňské sezóně ale autobus nahradila sestava velkoobjemových modulů společnosti KOMA MODULAR, která přinesla větší variabilitu řešení.

EARCH.CZ , 30. 11. 2020

Variabilní modulární řešení

Novou podobu kavárny, jež nahradila původní zatemněný autobus, navrhla s využitím modulárního systému designérka Adéla Bačová ze společnosti KOMA MODULAR. Velkou výhodu oproti původnímu řešení představuje variabilita uspořádání jednotlivých modulů. Kavárnu lze totiž sestavit ve dvou velikostech podle potřebné kapacity návštěvníků. Základní varianta ze dvou modulů obsahuje vstupní recepci, skladové prostory, bar se zázemím a hlavní místnost pro 18 návštěvníků. Kapacitu kavárny lze snadno navýšit na dvojnásobek přidáním třetího modulu, čímž vznikne prostor až pro 30 osob. Modulární sestava umožňuje zároveň instalaci střešní terasy fungující jako zóna pro relax.

 

Kavárna POTMĚ, KOMA

 

Striktní ergonomická pravidla

Vnější plášť modulů o rozměrech 3x7 metrů tvoří kompozitní hliníkové panely albond. Výrazný prvek kavárny představuje zrcadlová fasáda, která odráží své okolí a stává se tak symbolicky neviditelnou. Fasáda navíc skrývá integrované samoobslužné skříňky, které slouží jako úschovna pro různé tašky, kabelky a batohy návštěvníků, které do vnitřního prostoru není povoleno vnášet. Jakýkoliv předmět by totiž znemožnil nevidomým pohyb v kavárně. Podoba interiéru se podřizuje striktním ergonomickým pravidlům, tak aby se zrakově postižení dokázali v prostoru lépe orientovat. Tomu pomáhá i vhodně zvolený nábytek, který dodala společnost IKEA. Grafický design, včetně grafického polepu fasády, pochází z dílny grafického studia Českého rozhlasu.

 

Kavárna POTMĚ, KOMA

 

Rodinná práce

„Kavárna POTMĚ je první větší projekt na našem území. Na celé akci se podílely naše sestry z KOMA FAMILY. KOMA MODULAR moduly vyrobila, brněnský provoz moduly oblékl do zrcadlové fasády a KOMA RENT zajistila logistiku - dopravu a montáž. KOMA RENT navíc poskytuje prostor pro „zaparkování“ kavárny v době, kdy není na žádné akci. Zažili jsme osobně zvláštní atmosféru, kdy v absolutní tmě trávíte čas v kavárně. Musíme vyjádřit obdiv k nevidomým obsluhujícím, ocenit jejich příjemné vystupování a šíření pozitivní energie,“ doplňují zástupci společnosti KOMA MODULAR.

 

Kavárna POTMĚ, KOMA

 

Kavárna POTMĚ představuje unikátní koncept plně zatemněné kavárny Nadačního fondu Českého rozhlasu Nadace Světluška. Obsluhu zajišťují zrakově postižení, role z běžného života se tak vlastně obrátí, neboť v kavárně pomáhají ti, jež jsou naopak často na pomoc svého okolí odkázáni. Návštěvníci si tak vyzkouší roli zrakově postiženého a nevidomí jim poskytnou kompletní servis a péči. Výtěžek z akce putuje na pomoc těžce zrakově postiženým dětem a dospělým. Podzimní závěr putovní kavárny se letos kvůli protiepidemickým opatřením neuskutečnil.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 30. 11. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři