design /

Aukční dům Sýpka nabídne unikátní kubistickou ložnici od Vlastislava Hofmana

Výjimečný a tím pádem i investičně zajímavý nábytek z období kubismu se objeví v dražbě aukčního domu Sýpka v neděli 14. října.

Aukční dům Sýpka, s. r. o. , 11. 10. 2018

Jedinečný kompletní soubor kubistické ložnice je dílem všestranného českého umělce a spoluzakladatele českého kubismu Vlastislava Hofmana. Hofman, který se dokázal prosadit i jako scénograf pro Národní divadlo nebo architekt (spoluautor např. Jiráskova mostu v Praze) vytvořil soubor, který se dostal mezi ikony publikované v knize Artěl, umění pro všední den, 1908-1935. Jako průmyslový výtvarník zhotovoval pro Družstvo Artěl práce ve skle, kovu i keramice. V roce 1911 spoluzakládá Skupinu výtvarných umělců, se kterou v roce 1912 vystavuje v Obecním domě nábytek, skleněné a keramické servisy.

Osmidílný soubor ložnice (dvě postele, dvě skříně, dva noční stolky, sedátko a manžetník) z dýhovaného a černě lakovaného dřeva byl součástí majetku rodiny Antonína Ledče. Tato rodina věnovala další dva kusy kubistického nábytku Umělocko-průmyslovému muzeu, kde jsou vystaveny. 

„Jedná se o muzeální položku, tento nábytek se ale může stát i vybavením domácnosti, navíc s investičním přesahem. S ohledem na vývoj cen kubistického nábytku v horizontu posledních 5 až 10 let lze i tady očekávat nárůst,“ doplňuje Nora Velková z Aukčního domu Sýpka. Vyvolávací cena soupravy je 900 000 Kč.

Dóza Krystal podle návrhu Pavla Janáka

Na trhu zatím nedraženou položkou je také dóza Krystal podle návrhu Pavla Janáka. Známo je prozatím jedno provedení tohoto návrhu ve sbírkách Umělecko–průmyslového muzea v Praze.

Zcela výjimečnou je také představená sbírka celkem deseti neobvyklých nápojových nebo jídelních souprav Ladislava Sutnara, Rudolfa Stockara nebo Otto Prutschera. Investiční potenciál těchto souprav byl již letitou dražební praxí potvrzen a stále se pohybuje na vrcholu pozornosti.

Za unikátními starožitnostmi nezaostává ani nabídka výtvarného umění. Nabídnuta bude např. plastika Událost na kruhu ze 70. let i rané kvaše Karla Malicha z roku 1962, Matalova Deštníkářka nebo impresionistické Rameno řeky Václava Radimského.

Plastika Událost na kruhu ze 70. let umělce Karla Malicha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři