design /

Praha získala prestižní ocenění Red Dot za nejlepší design. Porotu zaujal nový mobiliář.

Praha získala prestižní ocenění Red Dot Design Award za design městských odpadkových košů. Jedná se o koše, které jsou součástí uceleného setu městského mobiliáře. Ten vznikl na popud města v roce 2017, kdy Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyhlásil designovou soutěž. Ze setu lavičky, odpadkového koše a stojanu na kola, byly v kategorii produktový design oceněny konkrétně dva typy odpadkových košů – závěsný a volně stojící. Autory designu jsou Michal Froněk, Jan Němeček a Aleš Kachlík. Nejen oceněné koše, ale kompletní sety městského mobiliáře jsou již osazené například ve Stromovce, na Petříně nebo na Strossmayerově náměstí.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 1. 4. 2019

„Funkční a krásné město se skládá i z takových maličkostí, jako jsou odpadkové koše. Proto mě těší, že se nám v Praze daří umisťovat mobiliář, který je hodný i mezinárodního ocenění,“ říká pražský primátor, Zdeněk Hřib. 

Oceněné odpadkové koše jsou součástí setu městského mobiliáře, který obsahuje ještě lavičku a stojan na kola. Zajímavostí je, že vnější plášť odpadkových košů je ze speciálního materiálu, tzv. tahokovu. Nehladký povrch autoři návrhu zvolili jako ochranu proti grafitti a výlepem plakátů. Koše jsou rozděleny na dva typy – závěsný a volně stojící. V budoucnu se typy odpadkových košů ještě rozšíří, v plánu je například recyklační odpadkový koš. 

„Cílem je mít jeden univerzální městský mobiliář, který přispěje k ucelenějšímu a reprezentativnějšímu vzhledu Prahy. Ocenění, které dostaly odpadkové koše, beru jako utvrzení v tom, že jsme v péči o naše město vydali správnou cestou,“ vysvětluje Jan Chabr, radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů. 

Foto: eArch

Popud, aby město mělo svůj vlastní městský mobiliář, vzešel z podrobného průzkumu současného stavu mobiliáře v Praze. Analýza poukázala na největší nedostatky vybavení pražských ulic: mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní. Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je hned několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo, a jinde se zase zbytečně shlukuje: kupříkladu na I. P. Pavlova najdete rovnou 4 různé odpadkové koše hned vedle sebe. Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je závažný problém. 

IPR proto v roce 2017 vyhlásil designovou soutěž, ve které zvítězil právě set s oceněnými odpadkovými koši. Od začátku loňského roku mobiliář funguje již na několika místech.  

„Lavičky, koše a stojany na kola už jsou osazeny ve Stromovce, na Petříně, na Strossmayerově náměstí nebo v okolí nedávno zrekonstruovaného Národního muzea,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR. 

Foto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři