Novinky a názory / názory a komentáře

Architekt roku 2015 - představujeme finalisty: Adam Gebrian

Již za dva týdny se dozvíme jméno vítěze ankety Architekt roku. Tento čestný titul je každoročně udělován osobnosti, která vynikla, nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Více o ceně Architekt roku 2015 zde. V následujících dnech se můžete naším prostřednictvím seznámit s letošními kandidáty.

EARCH.CZ , 2. 9. 2015

Adam Gebrian je stálicí mezi kandidáty, nominován je za svou výjimečnou činnost již poněkolikáté. Uvidíme, jestli letos svou nominaci promění.

Zdůvodnění poroty

Adam Gebrian je mezi českými architekty výjimkou. Zabývá se totiž propagací architektury. A to vším, co se zlepšením stavu české architektury souvisí, tedy osvětou veřejnosti o architektuře, propagací dobré a kritikou nekvalitní architektury. Jeho neúnavná publikační a diskuzní aktivita ve veřejném prostoru směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě je všudypřítomná, nepřehlédnutelná, jako by si byl vědom toho, že jako jediný architekt tuto bohulibou činnost vykonává. Od internetových multimédií, přes tištěná média, až po rozhlas. Je též aktivní na veřejných fórech, veřejných konferencích, i jako architektonický poradce a iniciátor architektonických soutěží. Za nezbytnost a nenahraditelnost jeho počínání v dnešní soudobé architektuře nepřející době.

Představení díla

Rozhlasový seriál rozhovorů Bourání na Radiu Wave (již přes 200 dílů), série článků o nejlepších příkladech současné architektury v Lidových novinách, kritický videoblog Gebrian versus na Stream.cz a několik dílů seriálu České televize proStory. Kromě toho se autor podílí na mnoha projektech směřujících ke kvalitnějším a obytnějším městům (např. Metropolitní ozvučná deska v Praze, Městské zásahy Praha a Brno) a k rozvoji interdisciplinární spolupráce a kreativity (např. Pecha Kucha Night Praha). Psal pro deník Metro a již několik let provozuje blog: http://ag-ent.blogspot.cz/. V současné době píše pro Hospodářské noviny.

Představení autora

Ing. arch. MArch Adam Gebrian (*1979)

Adam Gebrian je fanoušek architektury. Vystudoval s vyznamenáním Fakultu architektury v Liberci (2006) a díky Fulbrightovu stipendiu také postgraduální program SCIFI na SCI-Arc v Los Angeles (2008). Studoval a pracoval v Amsterdamu, Rotterdamu, Praze, Paříži, Londýně a v Los Angeles. Vydal sborník přednášek 29+3. V letech 2007-14 byl členem redakční rady časopisu ERA21. Podílí se na organizaci Pecha Kucha Nights v Praze. Vystavoval svůj projekt pro Dubaj na 11. bienále v Benátkách (2008). Od roku 2009 působí jako moderátor vlastního pořadu “Bourání” na Radio Wave. V letech 2009-12 působil na Fakultě umění a architektury TU v Liberci. Podílel se na přípravě neúspěšné kandidatury Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a na vzniku první soukromé školy architektury v Česku - ARCHIP. Od roku 2013 vyučuje na Prague Institute, spadající pod North Carolina State University. Jednou týdně vytváří seriál o současné architektuře pro Respekt (v letech 2010-13 dělal totéž pro Lidové noviny), veřejný prostor komentoval v pořadu Gebrian vs. na Stream.cz. Byl kurátorem výstav Městské zásahy Praha 2010, Brno 2011, Ostrov pokladů, Ze života lidí a domů a Anastomosis. Momentálně žije v Praze.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 2. 9. 2015
  • zdroj: * ABF, a.s.

Klíčová slova:

Adam Gebrian Architekt roku 2015

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři