Novinky a názory / názory a komentáře

Atelier DRNH | Draci z Brna

Brněnský Atelier DRNH existuje již od roku 1991. U zrodu kanceláře stáli dva architekti a spolužáci z brněnského Vysokého učení technického - Antonín Novák a Petr Valenta. A právě Antonín Novák se zúčastní festivalu ARCH FOR PEOPLE svým příspěvkem na konferenci Beton v architektuře, konané dne 7.9.2011.

Kateřina Frejlachová , 24. 8. 2011

Snad každý, kdo se v Brně snaží dostat z vlakového nádraží na autobusové, projde nákupní Galerií Vaňkovka, která je dílem ateliéru Hrůša & Pelčák. Méně lidí si však všimne, že tu je ještě jedna budova, která je galerií skutečnou. V těsném kontaktu tu na milovníky moderního umění ve skrytu číhá Wannieck Gallery, která vznikla z bývalé strojní haly a její zdařilou konverzi mají na svědomí architekti z Atelieru DRNH.

"V obecné rovině v atelieru přemýšlíme o kategorii času, o stárnutí a proměně materiálů, o zarůstání, špinění a vlhnutí. Tak trochu vlastně o tom, čemu se pořád stavěním a opravováním úporně bráníme, a co přitom přirozeně existuje a vytváří v některých případech neopakovatelné kouzlo věcí starých, obyčejných a svým způsobem sebevědomě samozřejmých." říká o svém vztahu k architektuře a historii Petr Valenta.

V posledních letech je tento ateliér spojován zejména s vynikajícími realizacemi bazénů. První z nich je rekonstrukce a dostavba areálu letního koupaliště na Kraví Hoře v Brně. Úkolem architektů bylo rekonstruovat stávající koupaliště z 60. let a implementovat do jeho areálu novostavbu krytého plaveckého bazénu. Za bravurně zvládnutou realizaci bazénu na Kraví Hoře získalo studio v roce 2005 cenu Grand Prix a Grand Prix obce architektů a také nominaci na bienále prestižní evropské soutěžní přehlídky nejlepších realizací Mies van der Rohe Award.

Kraví Hora se posléze stala přirozenou referencí pro další zakázku. Město Litomyšl, proslulé svým osvíceným přístupem ke kvalitní architektuře, se rozhodlo vystavět krytý bazén a neváhalo požádat architekty z Atelieru DRNH. Bazén v Litomyšli je jen dalším potvrzením kvality ateliéru – zejména jeho umění využít vlastností pozemku a přirozenosti stavebních materiálů ve prospěch výsledku. Objekt byl navržen podle zásad landscape architecture a splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby. Uspěšným zakončením příběhu o krytém plaveckém bazénu v Litomyšli je ocenění Grand Prix obce architektů 2011 v kategorii novostavba.

Kromě výše zmíněných úspěchů na poli architektury plováren jsou DRNH autory dalších kladně hodnocených realizací. U každé z nich je vždy kladen důraz na pochopení kontextu území, genia loci daného místa a následné citlivé včlenění stavby do historického prostředí. V Brně jmenujme mj. rekonstrukci divadla Reduta na Zelném trhu dokončenou v r. 2005. Ve spolupráci s architektem a scénografem Miroslavem Melenou a výtvarníkem Petrem Kvíčalou se podařilo dát Redutě odpovídající novou tvář navazující na původní účely. Rok po dokončení se Reduta dočkala 1. ceny Grand Prix v kategorii rekonstrukce a rovněž titulu Stavba roku 2006.

Obytný soubor Na Krutci je příkladem pražské realizace. Ve spolupráci s hlavními koordináory návrhu, brněnskými architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem, zde studio vytvořilo luxusní řadové domy. Soubor bytových domů Na Krutci byl nominován na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award 2008.

V poslední době se Ateliér DRNH zabývají zejména rekonstrukcemi. Těšit se můžeme například na realizaci stavební obnovy Květné zahrady v Kroměříži.

Pokud se zúčastníte konference Beton v architektuře, pořádané jako součást festivalu ARCH FOR PEOPLE dne 7.9. 2011 na pražské Fakultě architektury ČVUT, budete svědky jistě velmi zajímavé přednášky Antonína Nováka, jehož motto zní: "Malý krokodýl se nepodobá ještěrce, podobá se prostě malému krokodýlovi ..."

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři