Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 4/2015 - Velkoměstské paláce

Právě vychází nové číslo časopisu ERA 21 s podtitulem Velkoměstské paláce. Přestože přichází doba, která je podobná té na konci 19. století, kdy je opět objevováno město v lidském měřítku, nevíme, jestli jsou dnes tyto stavby žádoucí. Jsou? A stavějí se vůbec? Více se dočtete v časopisu.

Yvette Vašourková , 7. 9. 2015

Komplexní domy pro intenzivní město

Yvette Vašourková

Pro středoevropskou modernu představuje městský palác signifikantní typ domu, který se stal symbolem zrodu velkoměsta. Svou hustotou, měřítkem, konstrukcí, prostorovou různorodostí a živelným obsahem stále nabízí udržitelnou formu architektury a zároveň alternativu ke generické stavební produkci. Významnou charakteristikou palácové architektury je její vnitřní život. Moderní městské paláce navíc posilují daný princip tím, že interiér volně zpřístupňují veřejnosti a skrze pasáže zapojují stavby do uliční sítě města.

Architekt Dietmar Eberle definuje, proč je pro budoucí zahuštěné město nevyhnutelné uvažovat o domě ve vrstvách různých aktivit. Hlavním kritériem je ovšem investor-stavitel, jelikož taková architektura může být realizována jen z perspektivy dlouhodobé investice, a ne jako tržní produkt, jak potvrzuje v rozhovoru současný pražský developer Jan Fidler.

Pokud byl konec 19. století ve znamení doby, kdy obyvatelé začali objevovat město, ulice začaly být čisté, zmizely kočáry, zavedly se tramvaje a město se stalo prostorem pro vycházky, promenády, sezení v kavárnách a restauracích, tak dnes, o sto let později, zažíváme déjà vu. Po období navrhování města z pozice řidiče automobilu se snažíme zbavit smogu, špíny a funkčního zónování. V 19. století se rovněž objevuje „flâneur“ – ten, kdo si města užívá. Dnes je to „citywalker“. Vybrané aktuální evropské projekty zhmotňují budoucí obraz intenzivního města pro život.

OBSAH časopisu ERA21 4/2015

7 editorial / Yvette Vašourková8 aktuality10 recenze14 detail – Rekonstrukce Zelného trhu v Brně – Tomáš Rusín, Ivan Wahla, Petr Mutina / Atelier RAW /18 intro – Malíř moderního života – Charles Baudelaire20 rozhovor – Mnohoúčelovost domu je podmínkou zahuštěného města. Rozhovor Yvette Vašourkové s Dietmarem Eberlem25 rozhovor – O developmentu s dlouhodobou vizí. Rozhovor Yvette Vašourkové s Janem Fidlerem30 realizace – Městský blok Archhöfe ve Winterthuru – Philipp Brunnschweiler, Matthias Denzler, Amadeus Dorsch, Oliver Erb / BDE Architekten /35 realizace – Administrativní a obytná budova na Neutorgasse ve Vídni – RATAPLAN40 teorie – Udržitelné město je přizpůsobivé město – Gerard Maccreanor44 realizace – Víceúčelová budova E na Europaallee v Curychu – Caruso St John Architects, Bosshard Vaquer Architekten48 realizace – Městský dům Ban centar v Záhřebu – Senka Dombi, Svebor Andrijević, Otto Barić52 projekt – Víceúčelový objekt Frizz 23 v Berlíně – Matthew Griffin, Britta Jürgens / Deadline Architekten /54 historie – Plný dům. Multifunkční domy meziválečného Československa – čtyři brněnské případy – Petra Hlaváčková58 současnost – Domy se smíšeným programem: jak se staví dnes – Filip Landa63 technika – Syndrom nemocných budov z architektonického hlediska – S. Müjdem Vural a Ayşe Balanlı68 idea – Move the City – Petra Hlaváčková / 4AM Fórum pro architekturu a média /74 příloha – Zdroje a svítidla s LED technologií – Tomáš Sousedík84 trendy94 příloha – Pohled do historie koupelnové keramiky – Petr Miklíček100 příloha – Designblok 2015 zamíří na holešovické výstaviště106 příloha – Konference Stavba a rekonstrukce svépomocí na veletrhu FOR ARCH110 příloha – Akustické vlastnosti otvorových výplní – Monika Michálková118 příloha – Využití betonu v moderní architektuře – Jana Margoldová123 realizace – Rodinný dům s atriem v Brně-Králově Poli – Petr Skrušný

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři