Novinky a názory / historie a teorie

Humpolec a vánoční Psí vycházka

Dnes bych chtěl jednak upozornit na dvě nové knížky, které představují architekturu určité oblasti, v tomto případě Humpolecka a Prahy-Troje, a pak vás pozvat na poslední letošní Psí vycházku.

Zdeněk Lukeš , 17. 12. 2014

Humpolec je nevelké město na Českomoravské vysočině, ale je tam skutečně hodně kvalitní moderní architektury. Asi nejcennější stavbou je Medova vila, což je krásný funkcionalistický dům, navržený v letech 1933-1934 na Tyršově náměstí Josefem Gočárem. Ten se mimochodem zabýval i umístěním pomníku TGM v její blízkosti a také urbanismem centrálního náměstí, což bylo provedeno jen z části. V Humpolci jsou také stavby Františka Kavalíra, Emila Králíčka, Rudolfa Stockara, Jana Zázvorky, Františka Faulhammera, Čeňka Musila, Oktáva Koutského a řady dalších významných pražských architektů. Po válce tam navrhovali své stavby Richard F. Podzemný, Antonín Tenzer, Jaroslav Vaculík a další, v poslední době vynikají zejména práce ateliéru OK Plan Architects založeném Luďkem Rýznerem, který má v Humpolci své sídlo a věnuje se rekonstrukcím i novostavbám, taktéž i moderním továrnám, vilám a dalším typům staveb, které patří k tomu nejlepšímu, co u nás v poslední době vzniklo (nedávno vyšel nový katalog prací studia). Z míst okolí vyniká úprava náměstí v Lipnici nad Sázavou brněnského studia Aleš Burian – Gustav Křivinka. To vše a mnohé další najdete v publikaci Humpolec a okolí, architektura 1900-2014, kterou editorsky připravil Dan Merta z Galerie Jaroslava Fragnera s několika spolupracovníky. Nechybí řada starých fotek, plánů, map i portréty jednotlivých protagonistů. Knížka objevná jistě nejen pro ty, kteří na Humpolecku bydlí nebo tam jezdí na chalupy.

Agentura Foibos zase postupně mapuje nejen vilové stavby u nás a nyní i v dalších středoevropských zemích, ale má i edici památek UNESCO, nebo architektury pražských obvodů či čtvrtí. V ní vychází ve spolupráci s Městskou částí Troja knížka Slavné stavby v Praze-Troji, kterou editoval Petr Krajči z Národního technického muzea a do níž zase přispěli další badatelé. Troja je bohužel rozdělená do dvou obvodů – Praha 7 a Praha 8, přičemž ta část v Praze 7 má vlastní samosprávu, ale knížka naštěstí obsahuje stavby z obou zón. Není tu jen proslulý barokní zámek, Zoologická a Botanická zahrada, ale i řada skvělých vil od architektů, jako jsou Bedřich Bendlmayer, František a Václav Kavalír, Karel Herman, Otakar Novotný, Ernst Mühlstein a Victor Fürth, Adolf Benš nebo Oldřich Brabec - autor pozoruhodného vlastního domu, který slouží jako radnice. A pak tu jsou usedlosti, kaple sv. Kláry, konstruktivistická škola a řada dalších staveb, z těch novějších od Emila Přikryla, Jiřího Stráského nebo Evy Jiřičné, které fotografoval Jiří Podrazil. Ostatně některé jsme viděli během našich Psích vycházek, resp. vyjížděk.

Na závěr ještě pozvánka na předvánoční Psí vycházku do části Holešovic-Buben, během níž navštívíme také nyní čerstvě opravený dům Otakara Novotného (mimochodem architektonické dvojče jeho trojské vily) v Kamenické ulici. Sraz tuto sobotu 20. 12. před vstupem do Národního technického muzea v Kostelní ulici 42.

Foto autor a repro obálek

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři