Novinky a názory / zprávy

Krkonošská útulna Kømen od studentů Fakulty architektury ČVUT získala nominaci na Českou cenu za architekturu 2020

Studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze v uplynulých letech zpracovávali hned dva projekty ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku. Spolu s pedagogy navrhovali studenti v rámci svých ateliérů lávky a následně také útulny, které také svými vlastními silami zrealizovali. Vybrané lávky i útulny se později přesunuly přímo do Krkonoš, kde v současnosti slouží všem návštěvníkům národního parku. Jedna ze zrealizovaných útulen s názvem Kømen nyní získala nominaci na ocenění Česká cena za architekturu 2020. Koncept útulny vypracovala Julie Kopecká, která na projektu spolupracovala s dalšími studenty ateliéru Hlaváček - Čeněk. Útulna Kømen se nachází ve Špindlerově Mlýně.

Fakulta architektury ČVUT v Praze , 1. 7. 2020

Fakulta architektury ČVUT bodovala v soutěži také pracemi svých pedagogů. Mezi autory nominovaných staveb jsou Miroslav Cikán a Pavla Melková (MCA atelier) za projekt Památníku Jana Palacha ve Všetatech, Vojtěch Sosna a jeho kolegové (Bod architekti) za návrh nové radnice Prahy 7, Štěpán Valouch a Jiří Opočenský (ov-a architekti) za Aparthotel sv. Vavřinec, sídlo firmy Lasvit a změnu využití prostoru uhelny VŠCHT Praha.

Soutěž každoročně vyhlašuje Česká komora architektů. Nominační večer se konal 24. června, nejlepší stavba a ostatní finalisté budou vyhlášeni v listopadu. Přihlášená díla hodnotila mezinárodní porota ve složení Henri Bava (Francie) předseda, Alessandra Cianchetta (Velká Británie), Jeanne Dekkers (Nizozemsko), Gillian Horn (Velká Británie), Csaba Nagy (Maďarsko), Štefan Polakovič (Slovensko), Jeroen van Schooten (Nizozemsko). 

Kømen je jedinou studentskou stavbou v soutěži. Navrhli a postavili ji během zimního semestru 2018/2019 Julie Kopecká (autorka konceptu), Anna Blažková, Erik Ebringer, Michael Košař a Michaela Křižáková pod pedagogickým vedením Dalibora Hlaváčka a Martina Čeňka.

Útulna Kømen, studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk FA ČVUT © Martin Čeněk

Jedná se o jednoduchý přístřešek, který slouží v Krkonoších jako útočiště pro turisty před nepřízní počasí. Inspirací pro tvar bylo umístění nedaleko Balvanového vodopádu na Bílém Labi, do kterého byl ještě nedávno vklíněn velký kámen. Nepravidelná, ale kompaktní struktura útulny vytváří pocit bezpečí a úkrytu, světlé dřevo v interiéru kontrastuje s plechovým opláštěním a vytváří příjemný pocit i v případě špatného počasí. Studenti stavbu realizovali za pomoci společnosti Prefa, která jim poskytla zázemí a klempířské know-how.

Stavba byla součástí projektu spolupráce se Správou Krkonošského národního parku, jejímž výsledkem bylo celkem 6 útulen (Atuln, Jenga, Komen, Oko, Silo, Stan).  Od podzimu 2019 se útulny postupně instalují na různých místech v Krkonoších. 

Do soutěže je Kømen přihlášený pod hlavičkou 1:1 lab, nové platformy, pod níž Ústav navrhování II FA ČVUT sdružuje design-build projekty, které studenti navrhují, kreslí a vlastníma rukama realizují. „Snažíme se o to, aby studenti propojili teoretické znalosti s vlastní fyzickou zkušeností. Skvělé je, že nevidí své realizace pouze nové, ale i jak v průběhu času stárnou. Dobrá budova musí být schopna absorbovat stopy lidského života, na škole tuto zkušenost ale student získá jen obtížně,“ vysvětluje vedoucí ústavu Dalibor Hlaváček.

Útulna Kømen, studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk FA ČVUT © Martin Čeněk

Foto: eArch
Útulna KØMEN po dokončení před Novou budovou ČVUT v Praze © Kristýna Padrtová

Studenti ateliéru při práci na design-build projektu útulenFoto: Dalibor Hlaváček

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři