Novinky a názory / zprávy

Dům umění v Českých Budějovicích představí tvorbu švýcarského ateliéru Miller & Maranta

Rozšíření a rekonstrukce vily Garbald v Castasegna, Švýcarsko Foto: Ruedi Walti

Architektonický ateliér Miller & Maranta se sídlem v Basileji patří mezi přední ateliéry současné generace švýcarských architektů. Jeho zakladateli jsou architekti Quintus Miller (* 1961, Aarau) a Paola Maranta (* 1959, Chur). Během studia architektury na Spolkové vysoké škole technické v Curychu v ateliéru Fabia Reinharta a Miroslava Šika se oba setkali s analogovou architekturou formovanou Aldem Rossim a po různých společných projektech se rozhodli v roce 1994 založit vlastní atelier. Díla, která postupně realizovali, jako například Voltova škola v Basileji, tržnice Färberplatz v Aarau, obytný dům Schwarzpark v Basileji, renovace a rozšíření vily Garbald v Castasegně nebo Starý hospic na Gotthardpasshöhe, byla několikrát publikována i vyznamenána a rovněž jim přinesla úspěch na mezinárodní scéně. Od roku 2013 přizvali jako partnera do svého atelieru Jeana-Luca von Aarburga.

Dům umění České Budějovice , 17. 1. 2022

Urbanistické a architektonické formulace projektů Miller & Maranta reagují rozdílně na aspekty specifické místní situace, ale vždy současným jazykem. Typickými rysy jejich tvorby je značná pozornost věnovaná samotné paměti a atmosféře místa, důraz kladou na citlivý výběr materiálů a v neposlední řadě se také zabývají kvalitou zvukových a světelných podmínek. Prostřednictvím svých sebevědomých a nezávislých budov interpretují specifičnost místa novými prostředky – a to tak, že místo překryjí svou interpretací úkolu.

Výstava, kterou ateliér Miller & Maranta navrhl pro českobudějovickou galerii, nabízí nahlédnutí do díla a pracovních postupů tohoto architektonického ateliéru. Projekt speciálně připravený pro tuto příležitost tvoří díla umístěna v prostorovém kontextu prostřednictvím velkoformátových fotografií, kdy samotné obrazy sahající až téměř ke stropu jednotlivých místností, umožňují návštěvníkům pohybovat se mezi zobrazenými budovami. Díky své mimořádné velikosti se tak obrazy stávají fyzicky hmatatelnými, a dovolují neobvyklý přístup k architektonickým dílům.

Soustředěná prezentace současných projektů formou nadrozměrných fotografií umožní hlubší a víceznačnou prohlídku, což odpovídá asociativnímu přístupu architektů v jejich návrzích.

Quintus Miller získal v roce 1987 diplom v oboru architektura na ETH (Spolková vysoká škola technická) v Curychu u Fabia Reinharta a v létech 1990 až 1994 působil jako návrhářský asistent na EPF (Švýcarský federální technologický institut) v Lausanne a na ETH v Curychu. Po působení na EPF v Lausanne (2000 - 2001) a na Accademii di Architettura, Università della Svizzera Italiana (2007 – 2008) jako hostující profesor, pracoval také jako hostující docent do roku 2010 na ETH v Curychu. Od roku 2009 je řádným profesorem oboru Architektura na Accademii di Architettura, Università della Svizzera italiana v Mendrisiu. Quintus Miller byl v létech 2004 až 2008 členem Komise pro městskou výstavbu města Luzern. Od roku 2005 do roku 2016 byl členem Památkové komise města Curych a od roku 2011 je členem Památkové rady Kantonu Basilej-Město.

Foto: Tržnice v Aarau

Paola Maranta studovala architekturu na EPF v Lausanne a na ETH v Curychu, kde své studium v roce 1986 zakončila. Po absolvování studijního oboru Master of Business Administration na IMD (Mezinárodní institut rozvoje managementu) v Lausanne pracovala od roku 1990 do 1994 nejdříve jako poradkyně v oboru podnikání u společnosti McKinsey & Company, a v roce 1994 potom následovalo založení společného architektonického ateliéru. Jako hostující profesorka pracovala rovněž na EPF Lausanne a na Accademii di Architettura, Università della Svizzera Italiana a jako hostující docent na ETH Curych. Paola Maranta byla v létech 2001 až 2005 členkou Městské stavební komise Kantonu Basilej-Město a od roku 2002 do roku 2019 byla členkou Místní stavební komise obce Riehen,

Jean-Luc von Aarburg (* 1975, Liestal) studoval architekturu na EPF v Lausanne, na Technické univerzitě Delft a na ETH v Curychu, kde roku 2001 zakončil studium s diplomem. Od roku 2001 spolupracuje s ateliérem Miller & Maranta, od roku 2007 jako člen obchodního vedení a od roku 2013 jako partner. Ve studijním roce 2009–2010 působil na ETH v Curychu v pozici zastupujícího docenta za hostující  Miller & Maranta.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři