Novinky a názory / zprávy

Mnichovo Hradiště vyhlašuje architektonickou soutěž na přístavbu školy a stavbu sportovní haly

Stávající školní areál ve Studentské ulici v Mnichově Hradišti Foto: CBArchitektura

Město Mnichovo Hradiště vyhlašuje soutěž o návrh na přístavbu školního areálu ve Studentské ulici. Školní kampus by se měl v budoucnu rozrůst o nové křídlo základní školy a sportovní halu. Cílem soutěže je vybrat nejvhodnější architektonický návrh a zároveň tým architektů, který bude celý projekt zpracovávat a projednávat.

CBArchitektura , 27. 10. 2022

„Novostavba by měla vzniknout v jihozápadní části pozemku stávajícího školního areálu. Realizací nového křídla vyřešíme kapacitní otázku školy a výstavbou sportovní haly, která bude sloužit jak výuce, tak sportovním klubům a veřejnosti, vznikne důstojný nový prostor určený pro sportování i velké školní akce. Práce budou rozděleny do několika etap, a to tak, aby bylo možné jednotlivé stavby financovat z dotačních programů,“ říká místostarosta města Ondřej Lochman. Součástí zadání je i řešení úprav školního areálu, a to v koordinaci s plánovanými dopravními úpravami okolních ulic. Cílem je, aby návrh splňoval požadavky na bezpečnost dětí i kapacity parkování.

Soutěž se vypisuje jako užší a zájemci o účast budou vybránI na základě portfolií, která mohou podávat do 15. listopadu. Soutěžní porota z nich vybere šest účastníků, kteří následně zpracují soutěžní návrhy. Ty bude hodnotit porota složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Mezi nimi jsou starosta Jiří Plíhal, místostarostové Jan Mareš a Ondřej Lochman, ředitel Základní školy Studentská Vladimír Čermák, zastupitelka a ředitelka Gymnázia Mnichovo Hradiště Lenka Sosnovcová a dále architekti Jakub Chuchlík, Vojtěch Kaas, Hana Seho, Jitka Hofmeisterová a Zdeněk Chmel.

„Formát soutěže o návrh jsme zvolili proto, že budeme moci hodnotit různé varianty, a to nejen z pohledu architektonického nebo provozního řešení, ale také dokážeme lépe odhadnout výši investice nebo budoucích provozních nákladů,“ říká starosta města Jiří Plíhal a dodává: „Výsledky soutěže by měly být veřejnosti představeny v dubnu příštího roku.”

Město Mnichovo Hradiště v posledních letech revitalizuje centrální Masarykovo náměstí, jehož podoba vzešla z architektonické soutěže. Na další velké nedávné projekty, Komunitní centrum Mírová a přestupní terminál veřejné dopravy, město vypsalo výběrová řízení formou souběžného zpracování architektonického návrhu. Na přípravě podmínek pro aktuální architektonickou soutěž spolupracovalo město s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura. Soutěž o návrh je odbornou veřejností vnímána jako nejlepší a nejtransparentnější způsob zadání veřejné stavby a je doporučována vládním dokumentem Politika architektury a stavební kultury.

Soutěžní podmínky spojené s architektonickou soutěží na přístavbu školy jsou dostupné na profilu zadavatele ve věstníku veřejných zakázek.

  • autor: CBArchitektura *
  • publikováno: * 27. 10. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři