Novinky a názory / zprávy

Obec architektů představila vítěze 25. ročníku cen Grand Prix

Obec architektů slavnostně předala hlavní cenu Grand Prix, ceny v kategoriích byly předány 2.10.2018 ve Španělském sále na Pražském hradě. Do jubilejního 25. ročníku bylo přihlášeno rekordních 160 ateliérů s projekty realizovanými napříč celou Českou republikou. Vítězným dílem se stal objekt sportovní haly v Dolních Břežanech od studia SPORADICAL.

Obec architektů , 3. 10. 2018

Letošní ročník Národní Ceny za architekturu byl výjimečný hned z několika důvodů. Jednalo se o jubilejní udílení této prestižní ceny a hlavní cena byla předána ve Španělském sále Pražského hradu zároveň s cenou Emila Belluše v rámci večera Pocta československé architektuře a stavitelství. Zároveň se soutěž vrátila na výsluní rekordní účastí – do soutěže s tradicí od roku 1993 se přihlásilo přes 160 ateliérů s více než 200 projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018.

Odborná porota se skládala ze zahraničních architektů a podle tradice v ní zasedl i jeden český porotce.

Z přihlášených realizací porota vybrala 42 finalistů, z nichž v pondělí 1.1.2018 ve Veletržním paláci vybrala celkového vítěze, který si ze Španělského sálu odnesl legendární modrou kostku Grand Prix.

Vítězným dílem se stala Sportovní hala Dolní Břežany od studia SPORADICAL (Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová).

Foto: eArch

Letos porota udělila 5 hlavních cen v kategorii:

DRN – Národní, Praha 1, Ing. arch. Stanislav Fiala

Kostel sv. Václava – Sazovice, Zlínský kraj, Marek Jan Štěpán / Atelier Štěpán s.r.o.

Foto: eArch

Doubravka – Praha 14, Huť Architektury Martin Rajniš s.r.o.

Foto: eArch

Polyfunkční dům Vista Optik– Valašské Meziříčí, Miroslav Pospíšil

Foto: eArch

Administrativní budova ve Stránčicích – Ing arch David Levačka Kraus / Architektura s.r.o.

Foto: eArch
 

Čestné uznání bylo uděleno projektům 8smička Humpolec architektů Luďka Rýznera a Františka Čekala z OK PLAN ARCHITECTS a Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně Evy Jiříčné, Petra Vágnera a Jury Bečičky z AI-DESIGN

Foto: eArch

Cena za životní dílo byla udělena Vladimírovi Šlapetovi (*1947), významnému historikovi a teoretikovi architektury.

Protože počet soutěžících letošní Grand Prix byl rekordní a úroveň přihlášených projektů vysoká, Obec architektů se rozhodla udělit Čestná uznání Obce architektů dílům, která porota vybrala do finále, ale neocenila. Jedná se o interiér Long Story Short Hostel & Café, které navrhlo Denisa Strmiskova Studio, Rodinný dům Srbín od Martina Čeňka a jeho martin cenek architecture a Victoria Pragensis – Botanický Labyrint od Juráše Lasovského.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři