Architektura /

Do letošních cen Grand Prix Architektů je přihlášen rekordní počet 231 projektů

Letošního XXVIII. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 231 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA 2021 a ceny v jednotlivých kategoriích. Minulý rok Hlavní cenu GPA získala sportovní hala v Modřicích od ateliéru Bod architekti.

Obec architektů , 6. 9. 2021

„Letošní rok se co do počtu přihlášených projektů vrátil na úroveň před pandemií koronaviru. Velmi mě to překvapilo a zároveň potěšilo. Podle reakcí, které mám od architektů je vidět, že děláme dobrou věc, že Grand Prix Architektů je mezi architekty velmi uznávané ocenění a mají zájem tuto cenu získat. Tím přispíváme i ke zvyšující se úrovni architektury v České republice. Odkaz paní arch. Šrámkové, která soutěž založila, je tak zachován a ani covid mu nevzal na prestiži. To pak člověku dodává energii do další práce,“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

1. 9. 2021 začalo první kolo hodnocení projektů, které potrvá do 15. 9. 2021. 20. 9. 2021 bude oznámen Shortlist s 50 projekty, které postupují do finále. 19.10. proběhne v budově Fakulty Architektury ČVUT již tradiční Grand Prix Architektů Festival, při kterém bude 50 vybraných projektů náležitě odprezentováno. Z akce pořádané Obcí architektů a společností GROHE vzejde druhé kolo soutěž, v němž porota vybere finalisty jednotlivých kategorií a udělí hlavní cenu GPA – Národní ceny za architekturu 2021.

POROTA

Michiel Hofman – vlastní architektonické studio HofmanDujardin/Nizozemí – držitel mnoha architektonických ocenění

Anne Francoise Jumeau – vlastní architektonické studio AFJA/Francie – na začátku své kariéra pracovala pro Dominique Perraulta (autora univerzitní knihovny v Paříži)

Štefan Moravčík – vlastní architektonicko-urbanistický ateliér – je nominován Spolkem architektů Slovenska/Slovensko

Ana Kučan – vlastní studio AKKA/Slovinsko – přednáší krajinnou architekturu postgraduálním studentům Fakulty architektury univerzity v Lublani.

Jan Magasaník – jeden z vedoucích architektů světoznámého architektonického studia BIG v Dánsku – narozen v Ústí nad Labem/Česká republika

PŘEHLED hlavních cen

Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

Další kategorie (malé modré kostky, usílí porota): Novostavba, rekonstrukce, rodinný dům, architektonický design.

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být v jedné z kategorií oceněna, cena se v dané kategorii udílet nebude.

Dále jsou udíleny ceny za: Interiér – malá žlutá kostka, Urbanismus – malá fialová kostka, Krajinářská architektura – malá zelená kostka. V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020. 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři