Novinky a názory / historie a teorie

Příběh zapomenutého architekta Jaroslava Josefa Polívky odhaluje Galerie Jaroslava Fragnera

Rodinný dům (Redwood City) Foto: Zdroj: GJF

Výstava v Galerii Jaroslava Fragnera představuje neobyčejný příběh architekta a inženýra Jaroslava Josefa Polívky (1886–1960). Polívka je zapomenutou osobností české i globální stavební kultury 20. století. Teprve v posledních letech bývá objevován jako blízký spolupracovník architekta Franka Lloyda Wrighta, zakladatele americké moderní architektury. Výstava návštěvníky seznamuje s Polívkovým rozsáhlým dílem, sahajícím od roku 1910 do roku 1960, zvlášť s jeho pražskými stopami i s jeho bohatým a plodným životem a dílem ve Spojených státech po roce 1939. Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program, který začne již v sobotu 19. března komentovanou procházkou po realizacích J. J. Polívky v pražských Dejvicích a Bubenči. Výstava potrvá až do 24. dubna.

Galerie Jaroslava Fragnera , 17. 3. 2022

Výstava se zabývá životem a dílem architekta a inženýra Jaroslava Josefa Polívky (1886–1960) v mezinárodním měřítku: jeho začátky ve Švýcarsku, meziválečným působením v Československu i dobou emigrace ve Spojených státech po roce 1939. J. J. Polívka spolupracoval s významnými představiteli meziválečné avantgardy: Oldřichem Tylem, Josefem Havlíčkem, Jaromírem Krejcarem či Adolfem Foehrem.

Foto: Jaroslav Josef Polívka byl také úzkým spolupracovníkem F. L. Wrighta (1886-1960)

V roce 1946 se seznámil z vlastní iniciativy s americkým architektem Frankem Lloydem Wrightem a navrhl s ním celkem osm vrcholných projektů včetně Guggenheimova muzea v New Yorku, pro které vyřešil konstrukci rozvírající se spirálové rampy. Na výstavě se nachází 3D model Polívkova a Wrightova Motýlího mostu pro sanfranciský záliv od sochaře Tomáše Medka a Lukáše Prokopa, sochařská rekonstrukce Polívkových autorských tvárnic pro dům Williama Patricka v Redwood City sochařky Klaudie Korbelič a série ilustrací nerealizovaných či nedochovaných projektů od ilustrátora Jana Šrámka. Vedle toho je vystaven kompletní přehled Polívkova díla na evropském i americkém kontinentu, nově digitalizovaný soubor Polívkových fotografií dokumentující jeho návštěvy v sídle Franka Lloyda Wrighta v Arizoně a série autentických historických dokumentů z Polívkovy soukromé pozůstalosti. Součástí výstavy je i náznaková rekonstrukce Polívkovy vlastní autorské prezentace na skupinové výstavě inženýrů v galerii Stanfordovy univerzity v roce 1955.

Výstava se poprvé představila v brněnské Galerii Fakulty výtvarného umění v roce 2021. Aktuální výstava se zaměřuje na pražské působení a pražské projekty Jaroslava J. Polívky a je doplněna o svědectví osobností světové architektury na Jaroslava J. Polívku: nechybí zde Fritz Emperger, Frank Lloyd Wright, Bruno Zévi či Richard Neutra. 

Součástí výstavy budou také doprovodné programy – komentované prohlídky, přednáška a komentované vycházky po Polívkových pražských stopách, z nichž první se koná už 19. března ve 14 hodin a zaměří se na jeho činnost v pražské vilové čtvrti Bubeneč. Informace o doprovodných programech jsou na www.gjf.cz a na facebookové stránce galerie.

Foto: Takzvaný ,,Motýlí most" v San Francisku bohužel nebyl nikdy zrelizován

Klíčová slova:

výstava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři