Novinky a názory / názory a komentáře

Proč jsem spolupracoval s architekty

Za proměnou jihlavské Palmovky stojí jak mravenčí práce architektů, tak důvěra klienta v jejich schopnosti. Že takový krok stojí za to, ukazuje povedený výsledek – svěží kanceláře v osobitém industriálním prostoru. V rozhovoru, který s investorem/klientem vedli sami autoři, se dozvíte více o jeho motivaci i celém procesu rekonstrukce.

Mjölk architekti , 24. 8. 2016

Rozhovor architekt (Mjölk) vs. klient (Marek)

Mjölk: Máro, můžeš mi říct, kdo jsi a co děláš?

Marek: Jsem úplně obyčejný člověk, který se ocitl ve správnou chvíli na správném místě. V dobách studií jsem začal spolupracovat s kanadskou firmou GN Thermoforming, která je výrobcem tvarovacích strojů na potravinářské plastové obaly. My se zabýváme poradenstvím a engineeringem po celé Evropě a na blízkém východě.

Jak tě napadlo vrhnout se do tohohle projektu?

Náhoda. :) Původně jsme nechtěli takhle velký objekt. Poslední roky jsme hledali objekt v centru Jihlavy, kam bychom umístili nové kanceláře. Pořád se nám ale nevedlo najít tu správnou spící princeznu, kterou bychom probudili k životu. Až náhoda pomohla tomu, že jsme objevili tenhle Dům. Trochu jsem se bál. Palmovka v sobě sice od začátku měla unikátní genius loci, ale zároveň to byla jedna velká „barabizna“. Z velikosti areálu mě předem bolely ruce i peněženka. Ale pak jsme dostali nápad. Rozhodli jsme se splnit si dlouholetý sen a začít modernizovat staré tvarovací stroje a také začít trochu experimentovat s novými materiály a technologiemi. K tomu se zdála být vila s výrobní halou ideální.

Jak projekt od prvního nápadu vlastně probíhal?

Volal jsem vám přece, ať se na to přijedete podívat! Už si to nepamatuješ? :) Taky jsme strávili spoustu času v archivech, abychom o Palmovce zjistili co nejvíce informací. Zajímala nás historie, dobové výkresy, ale i proč se Palmovce říká Palmovka. Objevili jsme mnoho pokladů, stavební dokumentaci z roku 1912 včetně původních statických výpočtů.

Jaké překážky tě v průběhu akce potkaly?

Spousta. Největší překážkou byli architekti, kteří pracovali pomalu (nebo možná pracovali standardní rychlostí, ale standardní rychlost nedosahuje naší rychlosti). :) Ve výsledném efektu se ale nepočítá rychlost, nýbrž kvalita a s tou jsme spokojeni. (pozn. architektů: Mára je hyperaktivní člověk)

Proč ses rozhodl spolupracovat s architekty?

Zvláštní otázka. Spíše nechápu lidi, kteří architekty nepoužívají. Každý se má držet svého fochu a dělat to, co umí. Pocházím z rodiny architektů a mám rád architekturu. Mám k tomuto oboru obrovský respekt, a tak jsem od začátku věděl, že chci na tomto projektu spolupracovat s profesionály, kteří mají svůj vlastní rukopis a budu si s nimi rozumět.

Proč jsi vybral nás?

Bylo to legrační. Už jsem s jedním z vás pracoval na svém rodinném domě. Byla to parádní a úspěšná spolupráce. S Lukášem jsme velmi dobří přátelé. Bylo to zajímavé. Trochu jsem se ale bál vybrat si na rekonstrukci Palmovky architekta, v jehož případě jsem ovlivněný osobním vztahem. Chtěl jsem toho nejlepšího. Když jsem se vás ptal, zda byste měli zájem, byli jste sice nadšení, ale nějak jsem z vás nedokázal dostat kloudnou myšlenku, jak se s tím poperete. Pro jistotu jsem oslovil ještě dalšího renomovaného a velmi zkušeného architekta, aby mi nakreslil studii. Jak jste se to dozvěděli, dva dny a dvě noci jste pracovali na návrhu, který mě přesvědčil. Asi jste potřebovali zkrátka trochu hecnout. Najednou byla přede mnou studie a já věděl, že to je to, co chci mít. :)

Jsi spokojenej s výsledkem naší práce?

Já ano, vy ne? ;) Jsem opravdu rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Každý den, když přijedu do práce, nadechnu se a pořád nevěřím, že je to tak pěkný. Nedávno jsem byl u obvodní doktorky. Naměřila mi tep 59 a ptala se, jestli jsem sportovec, že mám tak nízkej tep… Myslím, ze jste mi ho někdy vyhnali mnohem výš. :) Občas jste byli na zabití. Ani já, ani vy jsme si na začátku neuvědomili, jak ten projekt bude náročný. Promýšleli jsme spolu každý detail, každou maličkost, která dělá architekturu architekturou, a to je důvod, proč jsme společně dosáhli takového výsledku. Nedávno jsem posílal fotky Palmovky jednomu partnerovi do Německa a napsal mi: Nice, creative, refreshing, very good! Měl jsem velkou radost. Dosáhli jsme toho, co jsme všichni chtěli. Jít vlastní cestou, mít radost z toho, co vzniká, a postavit kvalitní architekturu.

Myslíš si, že spolupráce s architektem zvyšuje hodnotu projektu?

Nikdy jsem o tom takto nepřemýšlel, ale asi ano. Otázka je, co bereš za zvýšení hodnoty. Určitě jsme postavili hodnotnou a krásnou architekturu. Jestli jsme zvýšili peněžní hodnotu? Nevím. V případě nemovitosti spočívá peněžní hodnota na ochotě druhých zaplatit sumu peněz, které požaduješ. Ale jak sami moc dobře víte, většina rekonstruovaných i nově stavěných objektů není bohužel architektura a to znamená, že většina investorů o architekturu nemá zájem a necítí kvalitní design jako přidanou hodnotu. Já jsem chtěl, ať máme všichni radost z toho, jak to dopadlo, a o tom, zda zvýšíme hodnotu objektu nebo ne, jsem nikdy nepřemýšlel. Brnkni mi za 50 roků, až to budeme prodávat, řeknu ti, kolik jsme dostali … hahaha. :)

Jak funguje za běhu zrekonstruovaný objekt?

Zatím se neobjevily žádné problémy, everything goes according to the plan. :)

Součástí návrhu interiéru je i výtvarný objekt od Ríši Loskota. Dokážeš mi popsat, jak funguje?

Ríša Loskot je prima člověk. Je skvělý spolupracovat s lidmi, kteří mají jiskru nadšení v očích. Ríša pro nás udělal Duhostroj. Je to prazvláštní stroj, který v prostoru vstupního loby generuje náhodně duhu a hvězdičky. Po Vánocích jsme s bratrem a kolegou technikem jeli do Brazílie. Navštívili jsme tam nádherné muzeum v Curitibe od Oscara Niemeyra. Kolega mně celou dobu říkal, že bychom to umění měli poslat tam. Že prý by se jim tam náramně hodilo, a že bychom místo toho umění měli koupit ještěrku. Musím říct, že Ríšova instalace je lepší než vysokozdvižný vozík. :)

Jaký je na Palmovce tvoje nejoblíbenější místo?

Celá Palmovka je pro mě nejoblíbenější místo!

Proč ses rozhodl využít k financování projektu dotace EU?

Protože EU dotace pomůžou rozběhnout projekty vyšší rychlostí. Bez EU fondu bychom to taky zvládli, ale potřebovali bychom mnohem víc času.

Co bys poradil potenciálním žadatelům o dotace?

Obrovskou trpělivost s byrokratickým šimlem. Není to jednoduchý, ale má to smysl.

Jak si takovýho ideálního kandidáta představuješ?

S krabicí plnou vína? Neexistuje.:)

Prý by ses na Palmovce taky rád oženil, je to pravda?

Asi mi nic jiného nezbyde. Rodina mé budoucí ženy je tak velká, že se do standardního prostoru nevejdeme ;)

Díky za odpovědi! Je to dobrý…

Není za co! Držím vám kluci palce.

My tobě taky. :)

Klíčová slova:

rozhovor rekonstrukce Jihlava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři