Novinky a názory / zprávy

Projekt Kateřiny Šedé pro letošní bienále upozorňuje na dopady masivního turismu a mrtvá centra měst

Umělkyně Kateřina Šedá připravuje projekt UNES-CO, který bude reprezentovat Českou republiku na letošním 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách. Autorka upozorňuje na negativní dopady masového turismu na centra historických měst, proto se chystá do Českého Krumlova vnést více „normálního života“. Propojí Krumlov s Benátkami prostřednictvím multimediální výstavy.

EARCH.CZ , 5. 4. 2018

„Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu národního dědictví UNESCO. Podobnost, na první pohled diametrálně odlišných míst, mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ uvádí svůj záměr Kateřina Šedá.

V rámci bienále vznikne propojení mezi hlavními aktéry projektu, Benátkami a Českým Krumlovem. Kromě zapsání na seznamu světového dědictví UNESCO se obou měst dotýká aktuální trend vylidňování městských center a stěhování jejich obyvatel do okrajových částí. „Není dobré bojovat proti turismu jako takovému. Je třeba více zapojit místní a vytvářet pro ně příležitosti, aby mohli z turismu těžit. Určitě je ho ale třeba i regulovat,“ řekl architekt Osamu Okamura pro Český rozhlas.

unes-coFoto: eArch

Kateřina Šedá se svou nově založenou fiktivní firmou UNES-CO hodlá navrátit do historického centra Českého Krumlova běžné činnosti „normálních“ obyvatel. Vybraní lidé tak dostanou možnost pobývat ve středu města po dobu tří měsíců a žít tak „normální život“ v typicky turistické lokalitě. „PRÁCE SNŮ PŘÍMO V SRDCI ČESKÉHO KRUMLOVA!,“ láká inzerát na webu projektu potenciální zájemce a slibuje: „Za viditelné provozování normálního života nabízíme mzdu, služební byt v centru Českého Krumlova a hlavně měsíc, ve kterém se rozhodně nebudete nudit.“

unes-coFoto: eArch

Sídlo firmy UNES-CO vznikne uvnitř česko-slovenského pavilonu v Benátkách. Zde budou moci návštěvníci sledovat přímý přenos dění z Českého Krumlova, kde se bude testovat proces „zateplování“ centra. Výstava má reagovat na kurátorský koncept 16. bienále architektury v Benátkách s názvem „Freespace“, který klade důraz na velkorysost ducha a lidskost architektury.

Šedá se ve své tvorbě sociální architektuře dlouhodobě věnuje a snaží se vždy dosáhnout pozitivního posunu situace. Tentokrát chce upozornit na současný fenomén, ale také přijít s konkrétním řešením problému. „Mým cílem není turismus pouze kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost stát se místním. Pohled z očí do očí – to je klíč, jak vyloučenou lokalitu proměnit ve společné místo.“

unes-coFoto: eArch

Klíčová slova:

Český Krumlov

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři