Novinky a názory / názory a komentáře

Skleník – pěstování rostlin pod umělým osvětlením

Letos se mezi nominovanými snad neobjevil organičtější design, než právě tohle svítidlo Kristýny Pojerové. Kristýna studuje v ateliéru Sklo na pražské VŠUP u akademického sochaře Ronyho Plesla. Dá-li komise, bude z ní v letošním akademickém roce magistra umění, takže držíme palce. I když Kristýna to spíš potřebovat nebude.

Design Cabinet CZ , 8. 11. 2011

Jednoduchý, kultivovaný tvar Skleníku je inspirován růstem bylin a dokreslen barevně zajímavými strukturami kamínků, hlíny a svěže zelených mladých rostlinek. Sklo je pokaždé jinak přirozeně dekorováno kondenzovanou vodou. Jste-li z těch, kteří touží po čerstvých bylinkách do vaření, zároveň vám ale obvykle skomírá nějaká zapomenutá a zimou prokřehlá kytka u okna, jímž prochází světlo jen v noci z pouliční lampy, je pro vás toto svítidlo výborným řešením.

To co u babičky na chatě obstarají sluneční paprsky dopadající na stěny skleníku, v případě tohoto Skleníku zajistí odpadní teplo z žárovky, jejíž světelné spektrum je upraveno tak, aby podporovalo růst rostlin. Na pěknou úrodu mrkve to asi nebude, ale bazalka a tymián budou mít tentokrát zásadně větší šanci na přežití, navíc ve velmi nóbl prostředí!

Kristýno, dáváte nový rozměr pěstování rostlin pod umělým osvětlením! Jaké jsou Vaše předchozí zahradnické zkušenosti? Byl to babiččin skleník s mrkví, jak se snažím výše vsugerovat čtenářům?

Pěstitelské zkušenosti z dětství mám asi podobné jako jiné malé děti, které tráví prázdniny na venkově. Co se týče pěstování pokojových roslin, svítidlo Skleník vzniklo z vlastní potřeby, když jsem obývala pokoj orientovaný do vnitrobloku na sever a žádné rostliny se mi nedařilo pěstovat. Uvědomila jsem si, že je to nedostatkem světla a tepla a přemýšlela jsem, jak jim to nahradit.

 

 Musím se zeptat: jak tam ty rostlinky sázíte? Působí to skutečně jako práce pro velmi drobné dívčí ručky...

Rostliny se sází spodním otvorem, a i když to možná působí složitě, ve skutečnosti se jedná o vcelku snadný úkon, na který jsem si rychle zvykla.

Vaše svítidlo už bylo možné i koupit - poprvé měli zájemci šanci na letošním Designbloku. Rýsuje se Vám tedy spolupráce s nějakou firmou, výrobcem?

O spolupráci projevila zájem firma, která mi Skleníky původně vzorovala pro školní práci, nicméně mi nabídli smlouvu, kterou jsem nemohla podepsat, protože byla jednostranně nevýhodná a omezovala moje autorská práva. Nakonec jsem se rozhodla Skleníky produkovat sama za sebe s pomocí mých nejbližších. Firma Kavalier Sázava pro nás vyrábí skleněné baňky z velmi kvalitního technického skla a ostatní komponenty dodáváme sami.

Kristýny Pojerové se ptala Eva Grochová Design Cabinet CZ www.studentskydesign.cz

Foto: eArch

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři