Novinky a názory / zprávy

Superstudio propojí všechny české a slovenské fakulty architektury

Architektonicko-urbanistická soutěž Superstudio určená studentům vysokých škol vyhlásila svůj 8. ročník. Letos poprvé soutěž zavítá i na Slovensko – první kolo se tak odehraje na všech vysokých školách s výukou architektury na území bývalého Československa. Studenti se do soutěže mohou registrovat od 12. února.

SUPERSTUDIO , 27. 1. 2018

Superstudio se dlouhodobě snaží o podněcování kritického promýšlení témat týkajících se současné architektury a měst. V roce 2010 soutěž založili dva pražští studenti architektury, kteří dnes společně vedou architektonické studio Neuhäusl Hunal. Postupem času se soutěž začala konat na akademické půdě všech českých fakultách architektury. Letos se tak k Praze, Liberci, Brně a Ostravě připojí Bratislava a Košice.

Celý koncept soutěže se vyznačuje striktním časovým limitem. Týmy složené ze dvou nebo tří studentů mají v rámci prvních kol přesně 24 hodin na vypracování jednotného zadání. Ihned poté projekty kritizuje odborná porota a nejlepší ze všech měst postupují do velkého finále, které letos bude dokonce česko-slovenské.

Registrace do soutěže se spouští už 12. února na webových stránkách Superstudia. První kolo se odehraje paralelně ve všech městech 2. – 3. března, finále pak o týden později 10. března v Bratislavě. Na soutěžící letos čeká prize money v rekordní výši 50 000 Kč.

Superstudio 2018Foto: eArch

Superstudio se profiluje jako ideová soutěž – zadání proto bývají velmi koncepční a otevřená. Minulý rok ovšem studenti dostali velmi praktický úkol, a sice navrhnout pop-up pavilon složený z kontejnerů pro mezinárodní konferenci reSITE na vytyčeném místě v Praze. Vítězem se stala dvojice studentů z Fakulty architektury VUT v Brně Barbora Juríčková a Oliver Kažimír s návrhem stojícím na „principu reverzní psychologie".

JuříčkováFoto: eArch

Klíčová slova:

superstudio

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři