Novinky a názory / zprávy

Udržitelnost především. V Toulouse vyrostla celá rezidenční čtvrť ze dřeva

Helmut Dietrich je autorem udržitelné rezidenční čtvrti La Cartoucherie, která vyrostla ve francouzském Toulouse Foto: Aldo Amoretti

Ve francouzském Toulouse vyrostla rezidenční čtvrť La Cartoucherie unikátní tím, že je ze 72 procent postavena ze dřeva. Přírodní a udržitelný materiál se totiž stává ve světě architektury velkým trendem. I o tom přijede do Prahy vyprávět architekt a autor projektu La Cartoucherie, Helmut Dietrich v rámci festivalu současné dřevěné architektury Salon dřevostaveb.

Salon dřevostaveb , 6. 2. 2023

Na celých 13 kilometrech čtverečních, v někdejší průmyslové zóně ve francouzském Toulouse se rozkládá výjimečný projekt La Cartoucherie. Je důkazem, že dřevo je skvělý materiál k výstavbě několikapatrových domů, ale klidně i celých čtvrtí.

Výhody staveb ze dřeva

Součástí této čtvrti je kromě dvoupatrových obytných budov například i desetipatrový hotel postavený z prefabrikovaných, tedy předem vyrobených dřevěných modulů. Podlahy a stěny obytných budov tu tvoří prefabrikované dřevěné plošné prvky. Tato konstrukce má nejen pozitivní vliv na spotřebu energie a vnitřní klima, ale také zkracuje dobu výstavby, a tím i náklady a možnou chybovost na stavbě.

V hotelové hale, na fasádách, stropech a balkonech vytváří dřevo příjemnou vizuální atmosféru a pocit útulnosti. Výhody dřeva člověk pozná i dalšími smysly, než je jen zrak. Útulnost ještě znásobí hmat, k pocitu propojení s přírodou pak přispěje typická dřevěná vůně.

Foto: Součástí projektu La Cartoucherie je kromě obytných budov i hotel

Ve čtvrti La Cartoucherie se tu myslelo i na sluch, respektive ticho a klid, které jsou ve městě tolik žádané. S ohledem na akustické požadavky a s touhou zachovat obnažené dřevo na stropě tu proto vznikly lité podlahy. Beton umožňuje podlahové vytápění, které je napojené na centrální tepelnou síť této ekologické čtvrti. Zároveň je podlahové vytápění velmi hospodárné a nabízí úsporu místa i větší komfort díky rozptýlení a prostupnosti tepla.

Dřevěné příčky v interiérech jsou navrženy tak, aby se kdykoli v budoucnu daly snadno předělat na průchody a umožňovaly skutečnou multifunkčnost vnitřních dispozic. Okolí všech budov pak propojuje zeleň navržená tak, aby posloužila jako místo setkávání. Je tu však i dostatek prostor pro nezbytné služby a obchody.

Autor projektu míří do Česka

Autorem čtvrti La Cartoucherie je rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jeho cílem bylo poukázat na výhody dřeva, které považuje díky jeho udržitelnosti a praktickému ekologickému využití za jeden z nejmodernějších stavebních materiálů současnosti.

Helmut Dietrich přijede na toto téma přednášet i do Prahy. Ve středu 19. dubna se kromě své prezentace zúčastní diskuse též s norským architektem Reiulfem Ramstadem v prostorách pražského CAMPu, kde se odehraje zahájení festivalu Salonu dřevostaveb.

Foto: Rakouský architekt Helmut Dietrich přijede na téma udržitelných materiálů přednášet do Prahy

Studio Dietrich | Untertrifaller Architekten vzniklo v roce 1994 v rakouském Bregenzu. Řadí se mezi typické představitele slavné vorarlberské školy. Kancelář, v jejímž čele stojí Helmut Dietrich, Much Untertrifaller, Dominik Philipp a Patrick Stremler, dnes zaměstnává mezinárodní tým 70 architektů se sídlem v Rakousku (Bregenz a Vídeň), Švýcarsku (St. Gallen), Francii (Paříž) a Německu (Mnichov). Dietrich | Untertrifaller Architekten v posledních letech realizovali řadu projektů ve Francii, Německu a Švýcarsku a do budoucna hodlají svou mezinárodní působnost dále rozšiřovat.

  • Ateliér: Dietrich, Untertrifaller, Seuil Architecture
  • Země: Francie
  • Město: Toulouse
  • Realizace: 2020

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři