Technologie / IT

S mobilní aplikací BIMx máte všechny vaše projekty v kapse

Primární výhodou aplikace BIMx je fakt, že zpřístupňuje projektovou dokumentaci všem účastníkům spolupracujícím při realizaci stavby. BIMx však není jen pouhé úložiště výkresů. Jádrem projektu v aplikaci BIMx může být 3D/BIM model, na který je navázána další 2D projektová dokumentace, ať už je automaticky generovaná z virtuálního modelu nebo byla vytvořena čistě 2D formou a je nedílnou součástí projektové dokumentace. Počet projektů ve vašem mobilním zařízení je pak „omezen“ jen jeho kapacitou.

EARCH.CZ , 31. 1. 2020

BIMx pro eliminaci chyb na stavbě

Prvotním předpokladem pro používání aplikace BIMx (která je ve své základní variantě zdarma) je skutečnost, aby architekti či projektanti používali projekční CAD/BIM software ARCHICAD. Ostatní členové týmu dostanou od architekta či projektanta odkaz na BIMx soubor. Pro práci (čtení a prohlížení) s modelem a na něj navázanou výkresovou dokumentaci není nutné instalovat žádný BIM software. BIMx je aplikace v jejímž prostředí se lze interaktivně pohybovat po navržené budově v podstatě podobně jako v počítačových hrách. Pohyb i jednotlivé funkce jsou intuitivní, nevyžadují žádné specifické znalosti či dovednosti. Veškeré BIM modely lze prohlížet bez vlastnictví licence profesionálního softwaru. Tuto aplikaci tak mohou efektivně využít všechny subjekty podílející se na výstavbě včetně profesí, které BIM softwary zatím aktivně nevyužívají.

BIMx (Building Information Model Explorer) jako interaktivní 3D nástroj pro architekty a projektanty je vyvíjený společností Graphisoft. Aplikace využívá technologii hyper-model, která unikátním způsobem propojuje prohlížení 2D dokumentů s procházením 3D modelem. Aplikace nabízí komplexní práci s projekty bez omezení velikosti modelu či rozsahu 2D dokumentace. BIMx je k dispozici ve dvou variantách. Projektanti mohou využít bezplatnou verzi BIMx, která slouží primárně k prezentaci modelu mezi projektantem a klientem, nebo variantu BIMx PRO, která lépe vyhoví požadavkům manažerů projektu či stavbyvedoucích.

BIMxFoto: eArch

BIMx pro lepší pochopení navrhované stavby

Základní verze BIMx umožňuje zobrazit 3D model z jakéhokoli pohledu, aktivně jím procházet i „listovat“ souvisejícími 2D výkresy. Jednotlivé 2D dokumenty se zobrazují jako integrovaná součást 3D modelu. Díky animovanému přecházení mezi 3D a 2D jsou všechny souvislosti projektu srozumitelné i laikům. Procházení modelem je přirozené například i při chůzi po schodech, dveře se při průchodu objektem otevírají, jednotlivé objekty lze přibližovat i k nim lze snadno získat podrobnější informace pouze ťuknutím na vybraný objekt bez nutnosti vyvolávání dodatkové tabulky apod.

BIMx jako cloudové úložiště

Rozšířená verze BIMx PRO oproti základní aplikaci nabízí intuitivní a přesný nástroj pro měření. Lze měřit délky, úhly a plochy a to jak ve 2D, tak i 3D. Tato verze navíc disponuje podporou AirPrint a Google Cloud Print, takže upravovat či aktualizovat jednotlivé výkresy lze přímo ze staveniště i bez 3D softwaru. Dokumenty lze tisknout přímo z mobilního zařízení. BIMcloud integrace navíc umožňuje on-line komunikaci v rámci projekčního týmu, kdy lze zasílat připomínky a změny spolu se zákresy ze stavby do výkresů dalších členů týmu pracujících v tu chvíli v kanceláři či kdekoliv jinde. Operativní řešení změn či problémů vzniklých na stavbě je tak významně efektivnější než při standardních způsobech komunikace a sdílení dat.

BIMxFoto: eArch

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 31. 1. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři