Technologie / služby

Stadion pro EURO 2012 byl postaven s použitím stavebních materiálů CEMEX

Společnost CEMEX v Polsku dodala stavební materiály pro mnoho klíčových infrastrukturních investic spojených s pořádáním šampionátu EURO 2012. Jednou z nich je také stadion PGE Arena v Gdaňsku.

CEMEX , 6. 6. 2012

PGE Arena je moderní, multifunkční fotbalový stadion, na němž se v rámci Mistrovství Evropy ve fotbale 2012 budou hrát tři zápasy skupiny C a jeden čtvrtfinálový zápas. Objekt se stal nepřehlédnutelnou dominantou Gdaňsku díky svému originálnímu tvaru i barvám, které odkazují na staré rčení, že „Gdaňsk je světovou metropolí jantaru.” Autor návrhu, prof. Wojciech Grabianowski z architektonického studia Rhode-Kellermann-Wawrowsky, se ve svém pojetí areny inspiroval právě tímto rčením.

Na realizaci stavby se podílela i společnost CEMEX Polska. Přímo na místě výstavby areny byla nasazena mobilní betonárna společnosti, což umožnilo minimalizovat čas dodávek betonové směsi a pomohlo zajistit, aby stavební práce probíhaly plynule a podle časového plánu. Dodávky pro tento projekt měly dodatečnou záložní kapacitu ve formě rezervních stacionárních betonáren společnosti CEMEX Polska v Gdaňsku.

CEMEX dodal na výstavbu stadionu 50 000 m3 betonu. Kromě obvyklých tříd konstrukčního betonu C30/37 a C40/50 patřil mezi dodávané produkty také speciální pohledový beton Compacton (8 000 m3) a beton barvený černým barvivem (600 m3). Betonový rošt, který slouží jako základ konstrukce, byl postaven s použitím 9 000 m3 C30/37, betonu málo náchylného k objemovým změnám při tuhnutí a cementu s nízkým vývinem hydratačního tepla.

V zájmu zachování čistoty vody a živé přírody byl v rámci této investice realizován také projekt na ochranu vodních toků.

Arena v Gdaňsku s kapacitou asi 42 000 fanoušků na fotbalových zápasech a 45 000 diváků na koncertech, byla dokončena téměř za dva roky (od května 2009 do července 2011). Objekt je přístupný i pro osoby se zdravotním postižením. Tento 227 metrů dlouhý, 194 metrů široký a 45 metrů vysoký stadion není jen fotbalovým svatostánkem – je to moderní centrum pro sport, podnikání a rekreaci.

PGE Arena získala ocenění v prestižní soutěži Business Stadium Awards. Polský stadion byl vybrán jako nejlepší v kategorii Architektura a design.

Výsledky byly vyhlášeny v Turíně 16. května 2012. V kategorii Architektura a design byla PGE Arena v polském Gdaňsku jedním z pěti kandidátů. Stavba v soutěži porazila stadion Forsyth Barr Stadium v novozélandském Dunedinu, Showcase Stadium v Dauhá, Stadium du Littoral ve francouzském Grande-Synthe a Airberlin World v Düsseldorfu.

 

  • autor: CEMEX *
  • publikováno: * 6. 6. 2012

Klíčová slova:

Gdaňsk stadion

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři