Italská káva pod berlínským stropem

Čtvrtek, 31. Srpen 2017 - 9:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

V srdci Berlína, na návštěvníky přeplněném Alexanderplatzu a Leipziger Platzu, navrhoval architekt Thomas Kröger interiéry hned pro dvě italské kavárny. Ačkoli jsou si obě podobné, řešení prostoru a přístupu k zákazníkovy muselo být kvůli různým půdorysným rozměrům odlišné.

Berlin Coffe, Thomas Kröger, Berlin, Foto: © Thomas Heimann
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Thomas Kröger
Ateliér Thomas Kröger Architekten
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Berlín
Datum projektu 2014
Datum realizace 2014
Poznámka

Foto: © Thomas Heimann

Jednopokojové kavárničky s italskou kávou a berlínskými kavárníky jsou po obvodu obloženy trapézovým plechem a zrcadly. Ta odrážejí nevšední strukturu lustru a jakoby ji násobí do nekonečna. Otevřený zásuvný systém z eloxovaných hliníkových plátků vrhá stíny v nevšedních úhlech, zároveň osvětluje interiér a vyvolává dojem luxusní atmosféry.

Na Leipziger Platzu je celý prostor ovládnutý centrálním barem. Černý plech s prolamovanou obdélníkovou strukturou propojuje interiér do jednoho celku a vytváří z barového pultu hmotu, která snadno opanuje celou kavárnu. Doplňuje ho pouze bílý mramor, který je použit i jako nášlapná vrstva kamenné podlahy.

K prostoru na Alexanderplatzu ale architekti museli přistupovat jinak. Kavárna má menší prostorovou hloubku, a tak bylo třeba centrální bar otevřít více směrem k hostům. Celému prostoru ve výsledku tolik nedominuje. Bílé dlaždice s trapézovým plechem pečují o vyváženou kombinaci světlých a tmavých ploch. Jejich kompozice byla vyvážena tak, aby se návštěvník kavárny cítil co nejpříjemněji.