Architektura / interiér

Byt přebujený uměním

Když se umělecký sběratel rozhodl pro rekonstrukci starého bytu z přelomu dvacátého století, rozhodl se pro architekta Thomase Krögera. A správně udělal. Kdo jiný by totiž dokázal skloubit tak různorodé druhy nábytku do jednoho celku? Komfortní, estetické a praktické prostory je radost obývat.

Tomáš Kodet , 19. 9. 2017

Starý buržoazní byt se nachází v Charlottenburgu v Berlíně. Měl poměrně složitou dispozici, takže muselo dojít k velkým stavebním úpravám. Úzké chodby se pospojovaly a staly se z nich reprezentativní místnosti, z kterých pak lze vstoupit do menších. Několik stěn bylo zbouráno úplně a do několika nosných byly vybourány prostupy.

Cílem rekonstrukce bytu bylo vytvořit důstojné a reprezentativní pozadí ke sbírce umění a nábytku z dvacátého století. Jemné odstíny jsou přerušovány výbuchy živých a jasných barev. Sbírka není kompletní, a tak se čas od času některé její kusy promění.

Zatímco hlavní místnosti jsou k umění zdrženlivé, soukromé prostory se z buržoazní tradice staly jeho domovem. Nechybí perský travertin ani měď a další extravagantní materiály. Cedrové dřevo v jedné z toalet dokonce díky nástěnnému osvětlení ze stěny vyrůstá.

Luxusní pojetí bytu je podtrženo i římskými lázněmi a kamenným obkladem koupelen. Aby ze všeho dohromady nevzešel pouze kýč, architekt Thomas Kröger byl v dalších ohledech velice minimalistický. Podlaha je z tmavého lamelového dřeva, dveře jsou bílé, kliky jednou černou linií, zárubně jsou nepostřehnutelné. Architekt si dovolil i menší vtip. Na konec nejdelší chodby s knihovnou po jedné straně a vstupy na druhé umístil zrcadlo. Úzká dlouhá chodba je tak ještě užší a delší.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři