Masarykovo náměstí v památkové zóně Stříbra prošlo revitalizací podle návrhu studia M&P Architekti

Pátek, 9. Srpen 2019 - 0:15
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Komplexní revitalizace Masarykova náměstí v centru osmitisícového Stříbra na západě Čech dává vyniknout historicky významným objektům, které architekti ze studia M&P Architekti doplnili několika soudobými prvky. Centrální prostor Stříbra tak nově nabízí například příjemnou vodní plochu či betonovou stěnou s popisem historického vývoje města.

Revitalizace náměstí ve Stříbře, M&P Architekti © M&P Architekti
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Markéta Veličková, Petr Velička
Ateliér M&P Architekti – Krajinářská architektura
Spolupracovníci Kateřina Koudelová, Pavla Drbalová, Jitka Daňková, Pavel Daněk, Aleš Dittert, Daniel Chvoj, Jaroslav Rojt, Ludmila Jelínková, Tomáš Řádek, Blahoslav Kvasnica, Martin Zhoř, Rom Kostřica, Jan Cyrany
Generální dodavatel HOCHTIEF CZ
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Stříbro
Ulice, číslo Masarykovo náměstí
Suma 62 000 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2007
Datum realizace 2018
Užitná plocha 16 180.00m2

Stříbro je město s 7900 obyvateli ležící 25 km západně od Krajského města Plzně. První zmínka o městě padá do roku 1183 n.l.

Jádro města je semknuto do kruhu, jehož pomyslným středem je budova renesanční radnice. Základní koncept náměstí vychází ze struktury historického centra města, zvýrazňuje historicky významné monumenty a doplňuje je soudobým řešením za použití přírodních materiálů. Část dlážděné plochy vodního parteru v jihovýchodním rohu náměstí tvoří mozaika fasády dnes již neexistujícího minoritského kláštera. V trase původní významné středověké evropské kupecké stezky je do dlažby vložena „stříbrná brož - kilometrovník“. Pískovcová kašna před radnicí je zachována v původním místě. Celé náměstí je osvětleno nasvícením fasád a osmi dvanáctimetrovými lampami, které byly autory projektu designově navrženy přímo pro toto místo se symbolikou přilétajících ptáků. Na východní straně náměstí vytváří stříhaná alej platanů společně s vodními prvky a nově vybudovanou pohledovou stěnou „novou východní frontu“. Betonová stěna nese skleněné desky, na kterých je v češtině, angličtině a němčině popsán historický vývoj města jeho památky, zajímavosti a turistické cíle v okolí.

 Významnou změnou je omezení frekvence provozu automobilů a stanovení nových pravidel průjezdnosti.