Mezi krajinou a mořem

Úterý, 9. Květen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Daleko od města, plné specifických řešení. V námořních domcích v odlehlé oblasti Jose Ignacio, místu známém svými výbornými podmínkami pro surfing, se spojuje vliv krajiny, pospolitého života i praktických možností, jež místo nabízí a umožňuje. 

Domky od Mapa architects © Leonardo Finotti
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Luciano Andrades, Matías Carballal, Rochelle Castro, Andrés Gobba, Mauricio López, Silvio Machado
Ateliér MAPA Architects
Spolupracovníci Pablo Courreges, Mauricio Müller, Diego Morera, Emiliano Lago
Světadíl Amerika
Země Uruguay
Město José Ignacio
Datum projektu 2015
Datum realizace 2015
Užitná plocha 90.00m2
Poznámka

Foto: Leonardo Finotti / leonardofinotti.com 

Nové námořní “chacras” nabízejí během jejich obývání protikladné zážitky: od letních radovánek až po zimní scházení se s přáteli, od specifických plážových starostí až po jednoduchost venkovského života.

Navrhovat domy do odlehlých lokalit, tolik odlišných prostředí než těch, ve kterých žijeme, je vždy velikou výzvou. Vzdálenost totiž v ateliéru nebereme jako limit, ale jako možnost, hodnotu, jako generátor dalších možností a podmínek. Daleká krajina nás jako autory konfrontuje s vědomím nesmírnosti. Ve skutečnosti nám totiž ukazuje naší roli ve světě i dodává inspiraci.

V krajinách s vysokou přirozenou hodnotou je zásadní respektovat jejich původní stav, a proto je pro nás zásadní podmínka reversibility. Prefabrikace nám umožňuje pracovat s industrializovanými materiály, které umožňují vysoce přesné procesy. Tím se snižuje negativní dopad staveb na zemi, minimalizuje se množství odpadu i personálu na daném místě. To představuje perfektní kombinaci přírody a průmyslu.

"Jednotlivé domy se nehýbají. Jsou vyrobeny z těžkých materiálů a spojeny jsou maltou. Bez betonu to prostě nejde!" Tyto předsudky je vilmi odtížné překonat, stejně jako nehybnost konstrukcí. Prefabrikované domy jsou vyrobeny v kontrolovaném prostředí a při použití technologicky vyspělých řešení. Vše probíhá v továrně a je dovezeno do své cílové destinace. Domy se nepřemisťují, ale občas to přece jen dokážou... 

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.