Na kávu v kotelně

Čtvrtek, 15. Září 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpáva

Industriální památka bývalé kotelny v Karlíně dostala už začátkem nového milénia druhý dech v podobě kancelářského využití. Až odnedávna se však kolem původního cihelného komína scházejí lidé a prostranstvím se šíří vůně kávy. Ateliér under-construction architects zde totiž vytvořili nové reprezentativní vstupní prostory, podmaněné zavěšenou „kancelářskou“ kostkou.

under-construction architects, Kotelna v Karlíně – foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Vladimír Vašut, Erika Vašutová
Ateliér under-construction architects
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 8 - Karlín
Ulice, číslo Pernerova 652/55
PSČ 186 00
Datum realizace 2016
Užitná plocha 260.00m2

Objekt původní parní kotelny z roku 1898 vznikl podle návrhu J.Rixyho a V.Beneše. V roce 2004 prošel kompletní rekonstrukcí pod taktovkou italského architekta Claudia Silvestrina. Ten vytvořil v půlce objektu kancelářské prostory a druhou část (nám) ponechal prázdnou.

Naším úkolem bylo ve velkorysém volném prostoru vytvořit reprezentativní vstup s místem pro různé druhy společenských akcí, rozšířit kancelářské plochy a propojit je se stávajícími. V neposlední řadě pak kavárnu pro Univerzitu kávy.

Využili jsme stávající železobetonové sloupy s nosníky a na ty místo jeřábu do vzduchu zavěsili novou „kancelářskou“ kostku. Tu jsme v duchu poetiky kotelny obalili do cortenového pláště a propojili přes kapitánské můstky se stávajícími kancelářskými prostory a únikovým schodištěm. Čelo zrezivělé kostky směřující ke vchodu a komínu jsme celé otevřeli strukturálním prosklením, abychom zajistili dostatečné prosvětlení a vizuální propojení s atriem.

Pod administrativní krabici jsme vsunuli bar a vytvořili tak intimitu kavárny. Tu lze – i kvůli akustické pohodě při školení baristů – uzavřít posuvnou prosklenou stěnou.

Snažili jsme se, aby i přes nově vložené funkce zůstal zachován duch otevřeného prostoru s dominantou komínu. Stolky z kavárny a vůně kávy plynule přecházejí do atria, lidé se zde potkávají, probíhají zde pracovní schůzky, prostor funguje jako krytá ulice.

Největší dobrodružství v kotelně ukrývá, jak jinak, komín. Dali jsme mu nový život a povýšili smutně vyhaslý prostor na jinou úroveň. Na komíně seděla i Magda Vašáryová, ale kdo někdy seděl uvnitř? Vznikl tajný prostor, který je při akcích vyhrazen pro nevšední prezentace, přes všední dny pak slouží jako kuřárna s nejlepším odtahem.

Tak ať se kouří z komína!