Nový chrám vína pro Moravu. FAM Architekti zvítězili v soutěži na areál vinařství Mikrosvín

Pátek, 24. Červenec 2020 - 8:14
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na jižní Moravě se připravuje výstavba nového areálu vinařství Mikrosvín. Investor proto minulý rok uspořádal vyzvanou architektonickou soutěž, kterou v konkurenci studií A1 Architects a Huť architektury Martin Rajniš vyhráli FAM Architekti. Vinařství vznikne v malé obci Dolní Dunajovice nedaleko Mikulova, kde má výroba vína dlouhou tradici. Pozemek se nachází mezi vinicemi za obcí, kde v současnosti najdeme sklepní uličku s několika starýmu objekty a klenutými sklepy, které budou integrovány do nového areálu vinařství - část z nich se bude využívat pro výrobu vína, počítá se ale také s jejich zpřístupněním veřejnosti. Projekt Pavla Nasadila a Michaela Barocha počítá se zakopáním výrobní haly do svažitého terénu, nad ním pak vznikne trojice staveb sloužících výrobě a prezentaci vína a dále také ubytování.

Před pár týdny se na jižní Moravě otevřelo nové sídlo Vinařství LAHOFER podle návrhu brněnského studia Chybik+Kristof, ke kterému vzniklo také video z produkce EARCH.TV

Vinařství Mikrosvín, FAM Architekti. Vizualizace: monolot
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Nasadil, Michael Baroch
Ateliér FAM Architekti
Spolupracovníci Bachir Benkirane, Erik Petrus, Pavel Malček
Země Česká republika
Město Dolní Dunajovice
Datum projektu 2020

Místo, které bylo zvoleno pro budoucí areál vinařství Mikrosvín se nachází v poetické krajině vinic, kilometr západně od centra Dolních Dunajovic, které jsou jednou z nejstarších vinařských obcí na Jižní Moravě. Stavba bude situována na louce, bývalé vinici, za sklepní uličkou, kde jsou čtyři budovy a šest klenutých sklepů v majetku investora. 


Návrh nového areálu vinařství Mikrosvín, FAM Architekti. Vizualizace: FAM Architekti

Premisou návrhu je využití stávajících historických sklepů v maximálním rozsahu pro fermentační proces vín a zpřístupnění jejich části návštěvníkům. Snahou je dále co nejlépe využít morfologii parcely ke gravitačnímu příjmu hroznů do výroby a svah využít k zakopání výrobní haly pod terén, kde je nejlépe ochráněna proti klimatickým extrémům. V nadzemní části se důsledkem řešení objeví kompozice tří objektů, které mají podobné měřítko, architektonický jazyk a dohromady tvoří architekturu definující veřejnou tvář nového areálu. Tři objekty navazují na sebe zalomenými hřebeny střech tak, aby tvořily komponovanou trojici, která charakterizuje filozofii areálu – výrobu vína, prezentaci vína a ubytování návštěvníků.


Návrh nového areálu vinařství Mikrosvín, FAM Architekti. Vizualizace: monolot

Cílem architektonického řešení stavby není splynutí s krajinou, ale vzájemná symbióza s krajinou pomocí jemné komplementární objemové geometrie. Stavba s krajinou kontrastuje i splývá zároveň, právě díky charakteristickému tvarování zalomených střech jednotlivých objektů, které reagují na jemnou modelaci okolních kopců a na typické rozpony vinic. Zalomení střech zároveň vychází z jemných úhlů atiky stávajícího viničního domku. Jemná struktura povrchu a zemitý odstín novostavby připomínají důležitou geologickou rozmanitost a zemitost místní vinařské a zemědělské krajiny. 


Návrh nového areálu vinařství Mikrosvín, FAM Architekti. Vizualizace: monolot


Návrh nového areálu vinařství Mikrosvín, FAM Architekti. Vizualizace: monolot