Přístavba rodinného domu vytvořila nové vnitřní prostory

Úterý, 31. Říjen 2017 - 1:38
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Moderně pojatá přístavba od norských architektů TYIN tegnestue rozšiřuje obývací prostory staršího rodinného domu. Vertikální hmota s dřevěnou fasádou vyčnívá z okolní zástavby a současně prověřuje místní stavební regulace. 

Přístavba Arne Garborgsveg, TYIN tegnestue © Photo: Pasi Aalto / pasiaalto.com
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér TYIN tegnestue
Světadíl Evropa
Země Norsko
Město Trondheim
Ulice, číslo Arne Garborgsei 18
Suma 157 000.00
Měna EUR
Datum projektu 2011
Datum realizace 2014
Zastavěná plocha 48.00m2

Projekt je výsledkem našeho prvního pokusu o komerční návrh na území Norska, a proto jej vnímáme jako experiment, ze kterého jsme se hodně naučili. Poprvé jsme také pracovali podle norských stavebních regulací. Výsledkem se staly stěny tlusté 30 a střecha 50 centimetrů. Jedná se o přístavbu domu čtyřčlenné rodiny, která chtěla rozšířit své obývací prostory.

V přízemí se nachází prostorná vstupní část s technickou místností, která slouží jako prádelna a koupelna. Druhé patro poskytuje víceúčelovou místnost s vysokým stropem. To přináší určitou změnu vzhledem k monotónním dispozicím domů z padesátých let. Funkční využití prostorů podle konkrétních potřeb se podepsalo na tvaru přístavby.

Dům vyčnívá ze zástavby tradiční norské čtvrti. Prověřuje hranice, za které lze v rámci stavebních předpisů zajít. Zpětná vazba od lidí z okolí byla jak pozitivní, tak ale i velmi skeptická. Fasáda je obložena přírodně upraveným borovicovým dřevem. Pro interiéry přístavby jsme se rozhodli použít norskou překližku z břízy s přiznanými šrouby a jednoduchými detaily.

Foto: www.pasiaalto.com.