V interiéru rekreačního domku využilo studio architectureMADE přiznané surové materiály

Úterý, 16. Červen 2020 - 0:15
| Napsal: | Zdroj: Autroská zpráva

Nevyužívaná parcela v rekreační části Plzně na Mikulce získala novou funkci. Architekti Irena Šebová a Tomáš Král ze studia architectureMADE na pozemek navrhli jednoduchý malý dům pro celoroční užívání. Domek se sedlovou střechou nabízí majitelům ložnici s otevřeným společenským prostorem obýváku, kuchyně a jídelny, který venkovní terasa rozšiřuje až do zahrady. V interiéru domku se všechny materiály uplatňují ve své přirozené formě - beton, dřevo, kámen, keramika.

Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Irena Šebová, Tomáš Král
Ateliér architectureMADE
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Plzeň
Ulice, číslo Sokolí ulice
Datum projektu 2016
Datum realizace 2019
Užitná plocha 40.00m2
Zastavěná plocha 53.00m2
Poznámka

Obestavěný prostor: 195 m3

Drobná stavba v rekreační oblasti v Plzni na Mikulce vyrostla na nevyužívaném pozemku investora. Úkolem bylo “zapomenuté” zahradě vdechnout nový život a vytvořit harmonické místo. Vedle lokality je hlavní přednost (výhled), zároveň hlavním úskalím (terén). Určující byla motivace vše realizovat v reálném čase, dům i zahradu.

Autoři zvolili jednoduchou formu, podlouhlý dům se sedlovou střechou, a umístili ho ve svahu tak, aby bylo možné zahradou projít bez překážek. V horní severní části přiléhá pozemek k frekventované pěší trase, tam je umístěna hustá vegetace a v místě vzrostlého stromu autoři poskytli rozhled aniž by utrpělo soukromí uživatele. Dům stojí ve střední části terénu. Největší část zahrady na jižní straně, krytá domem, zůstává volná s rozhledem do kraje.


Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek

Objekt je kompaktní, jednoduše uspořádaný, vstup s koupelnou, obytný prostor a ložnice. Podlahová plocha interiéru je rozšířena navazující terasou, v létě slouží jako venkovní obývák a v zimě zachovává pocit prostoru při pohledu ven. Dům je navržen pro celoroční užívání, proto autoři kladli vyšší nároky na konstrukce a vybavení. Obvodové zdivo je realizováno z keramických tvárnic s vnitřní tepelnou izolací, střecha je zhotovena na jednoduchém dřevěném krovu s titanzinkovou krytinou.

Přímočaře autoři pracují s materiálem. V projektu jsou všechny materiály přiznané, pohledové. Dřevo, beton, kámen, kov, keramika, sklo, všechny tyto materiály jsou opravdové a citlivě použité. Celek dotvářejí dřevostavba nářaďového domku, terasa, pergola, plochy kolem domu i vstupní portál.


Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek

Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek